Над половината от запитаните българи (54%) са доволни от икономиката, но не и от доходите си (34%) – резултатите са от проучване на „Барометър България“ и звучат като пример за когнитивен дисонанс.
Подобни изследвания се правят редовно, те нямат претенции за изчерпателност, но дават любопитна момента снимка на състоянието на нагласите – коментира Николай Николов, управител на „Барометър България“. Проучването е направено чрез телефонна анкета, интервюирани са 870 души над 18 години.
Доцент д-р Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението и човека към БАН коментира в "Нашият ден" парадоксалните резултати, сочещи висока оценка за икономиката и неудовлетворение от личните доходи.
"От една страна – посочи тя, – има обективни фактори – реалните икономически показатели и медийното им отразяване. Вероятно те стоят зад високата оценка за икономическия ръст.
Неравенството, което в последните години се увеличи драстично и е на едно от най-високите нива в ЕС – 8 пъти разлика в доходите между 20-те процента най-богати и най-бедни – е решаващият фактор за това българите да не са доволни от доходите си.
Има и субективни фактори – хората сме устроени така, че се сравняваме с останалите, а по този показател нямаме особени основания за удовлетворение."
Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..
Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък. Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..
Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...
Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..
Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
Отговорът е: петанк! Вера Бонева-Чолашка, състезател от клуб "Каро", споделя за страстта си към този спорт, вдъхновен от френската традиция и подправен с..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg