Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата изложба на българския фотограф изследва връзката между човека и природата

Вик: емоционално пътуване на Димитри Стефанов в Исландия

БНР Новини

Галерия „Синтезис“ представя новата изложба „Вик“ на българския фотограф Димитри Стефанов. Това е личен, суров проект, разказ за емоционалното пътуване на автора в Исландия, една „земя на края на света“. Там, където човек се слива с природата. Там, където душата намира пристанище и оставаш безмълвен пред величието на необятното.

„В тази изложба оставям кадрите да разкажат, това което почувствах в необятните земи на Исландия. За мен “Вик” е рязък и смел завой от черно-бялата документална стилистика, в която работя. Цялата серия заснех в цвят без нито един черно-бял кадър“, казва талантливият фотограф. 

Заглавието „Вик“ Дими Стефанов заимства от думата vík на старонорвежки или *wīkō от старогермански, което в превод означава малък залив или вход към пристанище. Пристанището като символ на спасение в една сурова земя.

Снимам с душа. Винаги съм бил близо до хората, чиято история разказвам. В тази серия измествам фокуса към връзката между човека и природата. Земята диша заедно с теб, чувстваш, че сте едно цяло. Черна земя, тъмнозелени поля, безброй водопади, облаци, мъгли и сковаващи ледове – една различна вселена. Просто отстъпваш крачка назад и викът ти секва“, споделя още Димитри Стефанов.

Изложбата „Вик“ е заснети със средноформатна камера Fujifilm GFX 100 – с резолюция 100 мегапиксела и издръжлива на тежки атмосферни условия.

Българският фотограф ще се срещне с публиката на тази вечер, 16 януари, от 19.00 ч. в галерия „Синтезис“.

За автора:

Димитри Стефанов е роден в Плевен през 1987 г. Живее в Испания в продължение на 13 години. През 2009 г. завършва магистратура "Документална фотография" във фотографското училище EFTI в Мадрид, където получава наградата за фотограф на годината и прави самостоятелна изложба "Not About Football". Димитри печели стипендия за семинара Gervasio Sanchez Albarracin, а работата му е публикувана в някои от водещите български  и международни списания. През 2010 г. участва в Международни фотографски срещи в Пловдив, печели  отличието "Млад фотограф на годината" от БГ Пресфото. През 2011 г.  е  финалист в POYi Emerging Vision Incentive.

През 2011 г. е избран за майсторския клас Photo Joop Swart, организиран от World Press Photo. През 2013 г. е финалист за наградата Pikto Award. През последните години Димитри работи по различни късометражни филми и видеоклипове, между които е и клипът на българската певица Виктория за Евровизия 2020 в Ротердам. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07