Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още. Пак. Ancora!

Eduardo De Crescenzo
Снимка: Фейсбук страница

Изпълненията на Стийв Лукатър, Орлин Павлов, Михаела Филева, Бил Чемплин, формацията „Стийли Ден“, Майкъл Джексън, ФСБ и „Крийм" звучатВ „Изпята поезия“. Чуваме и италианска песен – „В пиано бара на Сузи“:

Ако се чувствате прекалено самотни, прескочете до пиано бара на Сузи.

Ако усетите празнота, напълнете пиано бара на Сузи.

Там стои Сузи, която знае, гледа те в очите и ти поднася луната в чаша.

Видях просяк да забогатее там, в пиано бара на Сузи.

Видях и чух индийска черна птица да полита в пиано бара на Сузи.

Там е Сузи, която познава мъжете и им поднася тяло и душа.

Дори душа на тези, които нямат…

А има и такива, които оставят миналото в трохите си там.

Можете да намерите всичко, което търсите, в пиано бара на Сузи.

И което никой не ви дава.

Предложиха ми щастие и да напусна пиано бара на Сузи.

Не!!!

Животът ми започва, продължава всяка нощ в пиано бара на Сузи.

Да!!!

Слагаш долар на масата – давам ти музика.

Всичко останало е, което ти дава Сузи…

Музика: Клаудио Матоне, текст: Франко Милиачи, аранжимент: Пипо Карузо. С тази закачлива песен започва легендарната продукция “Ancora”, в превод „още“, „пак“, „отново“, „нагоре“ – албум на неаполитанския певец Едуардо де Крешенцо, Eduardo De Crescenzo. Наименованието “Ancora” идва от едноименната песен, станала причина за грандиозен скандал на фестивала Санремо през осемдесетте години на ХХ век, споменът за който отеква и до днес. А великолепната “Ancora”, под ново име, се превърна в неразделна част от репертоара на Орлин Горанов. С песенната лирика на Михаил Белчев песента влиза в един от първите албуми на големия наш певец, а в наши дни можем да чуем Орлин Горанов и с билингва изпълнение на „Анкора“ – редувайки италианските и българските думи, красиво продължение на заглавието „Към една жена“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50