Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисията за защита от дискриминация реализира проект „Родители на работа“

Доц. Ана Джумалиева.
Снимка: личен архив на доц. Ана Джумалиева

За по-ефективно прилагане на законодателството на ЕС се бори новият проект Комисията за защита от дискриминация „Родители на работа“. Той се изпълнява по програма „Права, равенство и гражданство“ към ЕС. Партньори са националните органи за равенство в Белгия, България, Португалия и Естония.Специфичните цели на проекта са повишаване на осведомеността и информиране на работодателите относно правата на бременните/родителите и на мерките за баланс между професионален и личен живот, както и повишаване на осведомеността на инспекциите по труда относно дискриминацията на бременните/родителите.

Очаквани резултати

Повишена информираност и подобрени познания на работодателите както на национално, така и на равнище ЕС.

И работодателите, и техните служители ще се възползват от този резултат. Работодателите няма да нарушават закона умишлено и ще разполагат с инструменти и мерки за осигуряване на баланс между професионален и личен живот. Служителите ще се възползват от това, защото рискът да бъдат третирани или уволнени неблагоприятно по време на бременност или на родителски отпуск ще намалее. Това ще доведе до по-добро прилагане на законодателството на ЕС и по-добра защита на работниците.

Повишена осведоменост относно добрите практики за баланс между професионален и личен живот на работното място в държавите - членки на ЕС.

Разпространението на добрите практики на национално и международно ниво ще увеличи броя на работодателите, които биха могли сами да използват тези мерки за баланс между професионален и личен живот. То ще бъде от полза и за органите за равенство. Това ще доведе до насърчаване на мерките за баланс между професионален и личен живот и пълноценното им прилагане.

Повишена осведоменост на инспекциите по труда в национален мащаб и на равнище ЕС и подобряване на ефективното прилагане на правата на работниците.

Обучението на инспекторати по труда, както и обмен на практики, техники и идентифициране на иновативни практики между инспекторатите и органите за равенство в различни държави - членки на ЕС, ще засилят мониторинга и установяването на дискриминацията на работното място. Всичко това в дългосрочен план ще доведе до по-ефективно прилагане на законодателството на ЕС, което е една от целите на проекта.

Намаляване на дискриминацията на работното място поради бременност или родителство.

Действията по проекта, насочени към работодателите, ще намалят и ще предотвратят дискриминацията на работното място в дългосрочен план. Действията, насочени към инспекторатите, ще повишат ефективното наблюдение и разкриване на дискриминация на работното място. Това ще мотивира работодателите да спазват закона.

Срокът за изпълнение на проекта е 24 месеца.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57