Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Музикалната вечер – на фокус диригентът Росен Миланов

БНР Новини
Снимка: rossenmilanov.com

Срещаме ви с талантливия български диригент Росен Миланов – разговорът с Маестрото е записан при последното му идване в България. Под негово диригентство на 12 декември миналата година Софийската филхармония, Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов” и солистите Цветелина Василева, Мариана Панчева, Михаил Михайлов и Ивайло Джуров изпълниха Реквием от Верди. 

Понастоящем Росен Миланов е музикален директор на Симфоничния оркестър Кълъмбъс, Симфоничните оркестри на Чатакуа и Принстън. След седемгодишния си мандат със Симфоничния оркестър на Княжество Астурия – един от водещите оркестри на Испания, от миналата година пое поста на главен диригент на Симфоничния оркестър на Словенското радио и телевизия в Любляна.

Името на Росен Миланов е добре познато у нас – той е сред съоснователите, музикален директор и диригент на Нов симфоничен оркестър (1997-2013), в паралел беше и пет години диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио (2003-2008), както и гост-диригент на Софийската филхармония.

На 13 януари празнува своя 55 рожден ден – не е юбилей, но е добър повод, заедно с благопожеланията, които му отправяме за здраве и щастливи полети в музиката, да се насладим на неговото диригентско изкуство, запечатано в записите, които притежаваме във фонда на БНР. 

От предаването ще научите какво „внедрява” Маестрото от американския опит в работата с европейските оркестри, как балансира живота си между професията диригент и нещата извън музиката, които обича – пътешествията, приятелите, кулинарните страсти, чуждите езици (в момента изучава японски). И още – за музицирането му с известни изпълнители, за посвещението на съвременната музика.

Слушайте в „Музикални вечери“ на 24 януари от 19.20 ч.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05