„Глината – вълнуваща материя“ – под това заглавие в галерия „Академия“ виждаме една иновативна, професионална и с огромна фантазия изложба на професор Ивана Енева, която в голяма степен показва целия ѝ сложен и интересен творчески път.
Експозицията е резултат от дългогодишните творчески търсения на този изключителен артист в областта на най-иновативните съвременни керамични техники: „Плейпърклей“, „Инкрустации на цветни маси“ и „Съвременна терасигилата“. Основната концепция, която Ивана Енева развива в своите творби, е търсенето на нова модерна образност, основана на изключителните свойства на глината да се свързва с други материи.
Художничката в различните свои цикли, пластики, стенни картини, обли керамични форми „среща“ керамиката със стъклото, метала, хартията и създава нови трайни пластически и естетически възможности. Ивана Енева, която от години преподава специалност „керамика“ в Художествената академия, показва на публиката и своите студенти как изследва в исторически план различни технологии в глината и нейните преобразования – даже такива, които са били забравени цели хиляда години като терасигилата.
Енева е художник изследовател, който създава нова образна система, който може даже да свърже едно произведение на Йордан Радичков с керамиката и глината, да създаде различна програмна идея за една керамична творба. Тя претворява в големите си керамични творби нашата национална традиция и иконография и в същото време ни свързва с най-новата, модерна изразност.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg