В началото на новата година Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ започва новата си инициатива „Театърът чете“, с която ще предложи на публиката си по-различно и необичайно преживяване.
Всеки месец актьори от трупата ще четат пред публика текстове на връстници на театъра, като всяко издание ще е различно от предходните. Така тази година публиката ще се срещне с текстове на автори, родени през 1920 година, а догодина – на автори, родени през 1921 г. Четенията ще бъдат винаги на Сцена Ротонда, винаги в съботен ден и винаги от 18 часа.
„Театърът чете“ е част от разнообразната програма, посветена на 100-годишнината на Варненския драматичен театър през 2021 година.
Първото издание на „Театърът чете“ е на 25 януари, когато актьорите Станислав Кондов, Ивайло Иванов и Петя Ангелова ще представят текстове на Стефан Дичев, Айзък Азимов и Федерико Фелини. Водещ на вечерта ще бъде обичаният актьор и режисьор Стоян Радев.
На 22 февруари Полина Недкова, Гергана Арнаудова и Константин Соколов ще четат творби от Леда и Гео Милеви, а водеща ще бъде Милена Кънева.
Ще има месец, посветен само на българските автори – разбира се, месец май. Април ще е посветен само на Валери Петров – тогава се навършват 100 години от рождението му. В тези две издания ще се включи почти цялата трупа. Юни е месец на децата, затова Цветина Петрова и Теодора Михайлова ще разлистят "Мечо Пух", разказа Даниела Димова, директор на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна.
В интервю за „Артефир“ тя представи и спектаклите, с които варненската трупа ще гостува след броени дни на софийската публика.
„Сън“ – представление за юноши от Магда Борисова, в постановка на Стоян Радев, ще има две представления на 8 февруари – от 11 часа и от 16 часа, в столичния театър „Театро“
„Двубой“ от Иван Вазов, също в постановка на Стоян Радев, ще гостува на 9 февруари на сцената на Младежкия театър „Николай Бинев“.
Комедията „Само за жени“ от Дарио Фо, под режисурата на Костадин Бандутов, можете да гледате на 10 февруари в Театър „Българска армия“.
Премиерният спектакъл „Отело“ от Уилям Шекспир, в постановка на проф. Пламен Марков, ще гостува на сцената на Народния театър „Иван Вазов“ на 9 март.
В звуковия файл можете да чуете и кои са новите премиери, които предстоят в следващите месеци на варненска сцена.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg