Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата с водата – природна ситуация или човешко безхаберие

язовир Расник
Снимка: фейсбук профил на язовир Расник

Кризата с водата – природна ситуация или просто човешко безхаберие. Тази тема разискваха в предаването "Законът и Темида" гостите: Калоян Христов от село Расник, община Перник, хидроинженерът Петьо Петков, експерт, адвокат Пламен Димитров, адвокат Захари Генов – консултанти на предаването.

"Село Расник се намира на 44 км от столицата. Това е изключително живо, уредено село, където живеят млади хора, семейства, деца. Но няма вода! Т.е. вода има, но тя се излива по улиците, а не тече в чешмите на хората. Водата тече заради множество аварии и болшинството опити, които правим да въздействаме на дружеството собственик, се свеждат до спорадични идвания на багер, който нещо копае, прави, но проблемът не се отстранява. Това продължава вече около 2 месеца. Има домакинства, които нямат вода от август месец." Това разказа Калоян Христов от село Расник и уточни, че това безводие в Расник няма връзка с язовир "Студена".

Христов е изпратил жалби до: КЕВР, Министерството на околната среда и водите, Министерството на регионалното развитие, Областната управа на град Перник, Кметството на град Перник. Реакции няма.

Повече можете да научите от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43