Коронавирус – да разсеем митовете за изтърван от лаборатория вирус или биологично оръжие. Няколко града в Китай са с обявена карантина (5 града с 40 млн. население). У нас започнаха грипните ваканции. Актуалните здравни теми налагат спешен разговор с доцент Атанас Мангъров, консултант по педиатрия и инфекциозни болести.
"Това са вируси, които ги има, откакто свят светува. Тези вируси по начало причиняват т.нар. "епизоотии" – взривове от инфекциозни заболявания, но сред животните. И понеже тези вируси, както вирусът на грипа, са силно изменчиви, понякога те могат да прескочат от животните върху хората, да се появят щамове, които са модифицирани и стават болестотворни за хората. Някои от тези нови щамове имат свойството да се предават от човек на човек и това създава проблем за популацията."
Няма определено време за грипа у нас. Той се появява, когато си поиска. "Хубавото тази година е, че грипните ваканции за децата ги обявиха овреме. Защото обикновено ги обявяват, когато всичко е пламнало и попреминало вече."
Част от превенцията е навременно обявена грипна ваканция, за да не стане разпространението твърде масово и тогава вече е късно. Има много неща, които са противогрипни, които усилват имунната система по определена схема и се вземат преди да настъпи епидемията.
"Когато говорим за грипа, стигаме до въпроса с ваксините. Тази година имаше проблеми с количеството на ваксините – нямаше достатъчно..."
Доц. Мангъров подчерта, че по принцип не трябва на всяка цена да се сваля високата температура. "Ако човек бъде оставен намира, температурата сама ще спадне. Трябва да се действа много рестриктивно, внимателно, без да се изпада в паника. Принципът е, че когато сваляме тази висока температура, не помагаме, а пречим. Стандартната продължителност на острата вирусна инфекция е около 7-10 дни. Острата фраза в началото е, когато симптомите са изразени в силна форма, е 4-5 дни."
Вътреболнична инфекция – рискове и вероятности
"При инфекциозните заболявания дете и майка са отделени в самостоятелна стая. В повечето болници обаче в една стая са повече от две деца. В хирургичните блокове нещата опират до хигиена, антисептика... При пропуск по веригата, всичко отива на кино..."
Коронавирус в Китай, грип в България, борбата с рака на маточната шийка по света, епидемии от хепатит у нас. Добри истински здравни новини от Бургас, Плевен, Силистра, София... и още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..
Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg