Как страната ни да спечели битката за талантите си – или кой и как работи за връщането на талантливите млади хора в България? Колко добри начини за завръщане има в България и кой е най-добрият от тях? Как да задържим талантите у нас? Каква е ролята на работодателските организации?
Нанси Шилър – президент на Фондация "Америка за България", Евгени Ангелов – председател на Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране, и Кирил Петков – предприемач, производител на пробиотици и създател на Центъра за приложни изследвания и иновации към СУ "Св. Кл. Охридски", гостуват на "Нашият ден" и споделят своя опит. Една инициатива обединява гостите – Проектът Return ("Завръщане") от 2019 г., реализиран с тяхно участие в САЩ, в градовете Сан Франциско, Лос Анджелис и Сиатъл, една инициатива, която има за цел да създаде мост между българите в чужбина и в България.
Ето какво сподели Нанси Шилър за подкрепата на инициативата от фондация „Америка за България“ и за причините да се включат в нея:
"Опитваме се да включим диаспората и да ги включим в положителните процеси и дейности, които правим тук в България. Това не означава непременно изцяло да се върнат в страната. Ние видяхме какво прави Българската асоциация за дялов и рисков капитал в чужбина, опитвайки се да привлече инвестиции сред българската диаспора в Европа. Но решихме, че може да се направи още – да разширим инициативата и да ги подкрепим. Българите в чужбина биха могли да участват не само чрез инвестиции, но и да участват в различни каузи – благотворителност и др. Има много различни начини, чрез които българите биха могли да се свържат или завърнат към родината."
Според Евгени Ангелов има голям смисъл да се разказват възможните истории на успеха в България, които мотивират сънародниците ни, живеещи извън страната:
"Тези инициативи започнаха първоначално неформално – с годините се надгражда. Видяхме, че има огромна нужда българите, които не са в България, да чуят хубавото, което тук се случва. Преекспонират се негативните страни на България, а реалността е, че, особено в частната сфера, се случват суперположителни неща. Нашата амбиция беше да споделим хубавите неща. Виждаме, че дори не е единствено въпрос на помощ, а и на принадлежност. Има голям резонанс от общността – да чуят, да се срещнат с предприемачите и да споделят техния личен опит."
Кирил Петков направи конкретно предложение как да бъдат подкрепени и мотивирани да се завърнат в страната ни талантливите млади българи, учещи в световните топуниверситети:
"Аз бях позитивно изненадан от събитията. Не само че организацията беше страхотна. Това е вече второто поколение – те са образовани, те са успешни и не са разочаровани от родината си като първото поколение мигранти, и искат да са съпричастни. Не е задължително тези българи да се завръщат – те могат да работят за България, където са. И това е страхотен актив!"
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Христина Нинова – превод в ефир.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg