Съюзът на артистите в България обяви годишните си номинации за наградата, която за 46-и път ще бъде присъдена на най-добрите постижения в театралното изкуство. Номинациите за „Икар 2020“ обхващат всички спектакли, чиято премиера е била през календарната 2019 година.
В категорията „Дебют“ номинацията е само една, но е колективна – тя е за Анна-Валерия Гостанян, Анелия Мангърова, Владинелла Кацарска, Елена Иванова/Дайяна Димитрова, Катерина Стоянова и Никол Султанова за изпълнението им в „Косвени щети“ по книгата „Войната не е с лице на жена” от Светлана Алексиевич, реж. Максима Боева, Театър „Азарян“.
В категорията „Водеща мъжка роля“ са номинирани Бойко Кръстанов за ролята му в „Празникът“, Йордан Ръсин в „За едно явление от електричеството“ и Севар Иванов в „Портретът на Дориан Грей“.
В наградата за водеща женска роля конкуренцията е между Елена Атанасова за ролите ѝ в „Хаос“, Елена Димитрова в спектакъла „Как е“ и Ивана Папазова в „Слава“.
Освен номинацията за водеща женска роля, спектакълът „Слава“ на Пловдивския театър има още номинации в категориите за поддържаща мъжка и поддържаща женска роля – съответно за Димитър Банчев и Елена Кабасакалова, за режисурата на Стайко Мурджев, както и за сценографията на Петя Боюкова.
Още от номинациите в отделните категории можете да чуете в звуковия файл.
Кои от номинираните ще получат награда, ще стане ясно на церемонията по връчването, която по традиция се провежда на 27 март – Световния ден на театъра. Отсега са известни само носителите на специалните награди. Актрисата Снежина Петрова е отличена за значимостта и постиженията в проекта „Медея“.
„Икар“ за чест и достойнство се присъжда на режисьора Никола Петков.
Наградата за изключителен принос към българския театър получава актьорът Марин Янев, а за принос към музиката – Кирил Маричков.
За първи път тази година зрителите могат да гласуват на сайта на Съюза на артистите в България и така да бъде определен спектакълът на публиката.
Всички номинирани представления може да бъдат видени в рамките на 15-ото издание на Софийския театрален салон през месец март.
В звуковите файлове можете да чуете част от това, което споделиха на пресконференцията по обявяването на номинациите председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев, проф. Снежина Танковска и актьорът Пламен Манасиев – членове на журито, и театроведът Илко Ганев.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg