Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Замъкът Жеротин – домакин на Двореца в Балчик

БНР Новини
12
Замъкът Жеротин

Културен рейд в чешкия гр. Валашске Мезеричи, Моравия, осъществи наша българска делегация в дните между 11 и 18 януари тази година. Галеристи, културолози и преводачи бяха включени в нея. Посещението бе свързано с проект на програмата "Еразъм +" на ЕС.

Държавният културен институт „Двореца“ - Балчик и работата на екипа му получиха поредното признание за сътрудничество и партньорство с Валмез. Това е краткото име на градчето с над 7-вековна история и 22 хиляди жители. Намира се в Моравия, източна Чехия, откъдето започва и делото на първоучителите Кирил и Методий. Валмез е културният център на региона. Около 200 млн. крони са инвестирани в образованието, близо 30 млн. крони годишно са предназначени за реставрация и поддържане на историческите му паметници.

На 16 януари на тържествена церемония в средновековния замък Жеротин (Zamek Zerotinu) Жени Михайлова, директор на „Двореца“ в Балчик бе обявена за почетен гражданин на Валашске Мезеричи, а кметът на града Роберт Стржинек ѝ връчи символичния кристален ключ на града. За това е гласувал единодушно Общинският съвет на Валмез.

Град Валашске Мезиричи е получил особена популярност извън пределите на Чехия, откакто има съвместни проекти с Държавния културен институт в Балчик – твърди кметът Стржинек. Всяка година учениците от Средното училище за художествено стъкло и промишлен дизайн, което е единствената школа под егидата на ЮНЕСКО в Моравия, участват като доброволци през лятото в „Двореца“, организират изложби и пленери. А екипът на културния институт в Балчик учи чешки език. Благодарение на проектите по програма Еразъм+, гр. Валашске Мезеричи и „Двореца“ в Балчик продължават партньорството си и през 2020 година с подписването на нов договор между училището по художествено стъкло и държавния културен институт.

В звуковата разходка до чешкия град  Валмез ще чуете репортаж от тържествената церемония в средновековния замък Жеротин, в който за цяла седмица бе настанена българската делегация от „Двореца“ в Балчик. Там няма призраци и балдахини. Има Wi-Fi. А подземията му се свързват през тайни проходи и тунели с катакомбите, които опасват целия град. Йозеф Садлер е рисувал в този замък, а по същото време у нас Паисий пише „История славянобългарска“. Уникалната музейна колекция на замъка  Жеротин буди адмирации за това, как чехите пазят културното си наследство и го представят пред света.

Ще ви срещнем също с чешкия клуб „Приятели на България“ във Валашске Мезиричи, ще надникнем в Средното училище  за художествено стъкло и промишлен дизайн под егидата на ЮНЕСКО, художникът и преподавател Йозеф Дивин ще изповяда любовта си към Балчик на български език…

Чувствайте се поканени в предаването „Време и половина“ по програма „Христо Ботев“ и в галерията, която донесе от Валашске Мезиричи Димитрина Кюркчиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43