Казусът прокуратура – Конституционен съд – президент
коментира в предаването "Мрежата" Атанас Славов, преподавател по конституционно право в СУ „Св. Климент Охридски“:
„Казусът е интересен и дори изключителен, защото виждаме как установени конституционни принципи и стандарти са директно нарушени. Това, което видяхме от прокуратурата, е тотално обръщане на логиката, внушения и липса на достатъчно данни и доказателства, че държавният глава е нарушил закона. А прокуратурата нито е доказала, нито има инструментите да докаже това, докато държавният глава е на тази позиция. Според мен прокуратурата отказва да се съобрази със съдържанието на конституционния текст и се опитва да наложи или предложи такава интерпретация на Конституцията, която да обслужва изцяло тезата на държавното обвинение. Тоест, работим с един опит за тиха подмяна на съдържанието на конституционния текст“ – каза Атанас Славов.
Целите на прокуратурата
„Определено целите не са свързани с конституционни компетентности било на прокуратурата, било на президента. Целите са политически. Целият обхват на изнесеното в публичното пространство цели да подкопае общественото доверие към държавния глава, което всъщност е една политическа цел, осъществена с квазиюридически средства. Прокуратурата навлезе грубо в политиката, без да носи адекватна политическа отговорност, а и професионална, защото знаем, че главният прокурор е неотговорен за действията си“ – допълни Атанас Славов.
Причините прокуратурата да иска да "развенчае" образа на президента
„Конкретно новоизбраният главен прокурор Гешев има два повода. Първият повод е свързан с върнатия от президента указ при избора на главния прокурор. А вторият е, тезата на държавния глава, че са необходими сериозни промени в Конституцията по отношение фигурата, статута, функциите на главния прокурор, така че той да носи юридическа отговорност за действията си“, отбеляза Атанас Славов.
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg