Бонг Джуун-Хоу и неговият „Паразит“ влязоха в историята на наградите „Оскар“. Южнокорейският режисьор и неговата сатира се наредиха сред най-големите имена на световното кино, при това като победители. На 92-рата церемония на Американските филмови награди в Долби Тиатър в Холивуд те спечелиха цели четири „Оскар“-а – за „най-добър оригинален сценарий“, „най-добър чуждоезичен филм“, „най-добър режисьор“ и големия приз – „най-добър филм“.
До последно „Оскар“-ите изглеждаха ясни. Всички очакваха големият победител на 92-рите награди да бъде шедьоварът на Сам Мендес „1917“. Академията обаче реши друго. Поне що се отнася за филма на годината.
В останалите категории може да се каже, че нямаше изненади. След като спечели „Златен глобус“ и „Бафта“, Хоакин Финикс получи своя първи „Оскар“ за ролята си на Артър Флек в „Жокера“. Рене Зелуегър, която изигра „Джуди“, беше отличена за главна женска роля. Брат Пит също си тръгна с „Оскар“. Той получи първата си златна статуетка за ролята на Клиф Буут във филма на Куентин Тарантино „Имало едно време в Холивуд“. Лора Дърн пък получи награда за „най-добра поддържаща женска роля“ за „Брачна история“. Призът бележи първи „Оскар“ за Дърн, както и първа актьорска награда в тази категория за платформата „Нетфликс“.
92-рите награди „Оскар“ отличиха още филмови знаменитости. Отново нямаше водещ, но имаше изказвания и изпълнения, като това на Еминем, за които дълго ще се говори. За тях можете да прочетете навсякъде в интернет. Това, което можете да откриете тук обаче, е представите на киножурналистите Владислав Апостолов и Леда Гочева за това как трябваше да преминат „Оскар“-ите тази година. Чуйте ги в звуковия файл!
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър..
На 1 ноември – Деня на народните будители – в предаването "Нашият ден" бе излъчено интервю с Яна Кършийска, директор на бургаската библиотека "Пейо Яворов". В разговора тя сподели радостта си от активното присъствие на младите хора в библиотеката , описвайки я като място, което те възприемат като "втори дом". Ден на народните будители По..
"Очаквам ви", – пише в поканата за премиерата Ясен Григоров, – за да ви разкажа за новата ми книга "Съдържание" на 1 ноември от 19 ч. в галерия "Прегърни ме". С галерията и децата от ателието той е свързан отдавна. А "Съдържание" се ражда от една игра между него и Марин Бодаков, "или по-точно от един разговор, който много прилича на игра, но ни..
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община Благоевград и Министерството на културата. Фестивалът събира театрални трупи от различни балкански държави и предоставя възможност на публиката да види уникални културни прочити и артистични..
Новото издание на най-предпочитаната книга за Хелоуин "Голяма книга на духовете" излиза в интригуващ том, който обединява таланта на норвежкия писател Том Егеланд - един от най-четените писатели днес и красивите цветни илюстрации на големия илюстратор на книги Мариус Ренберг. "Поглеждали ли сте всяка вечер преди лягане под леглото, за да сте..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg