Освен всичко друго, на което е празник, 14 февруари е и Ден на археолога. Могат да се открият множество причини археолозите да празнуват на една и съща дата с почитателите на бог Дионис. Любопитно е, че съсловният празник на археолозите се отбелязва относително отскоро – 1971 г., предвид че това са хората, вещи в разчитането на „словото за миналото“ – каквото означава на гръцки думата археология.
Археологическата наука има поводи да гледа спокойно в бъдещето – оказва се, че настъпващият изкуствен интелект може да замени човека в изключително много и най-сложни дейности, но няма да измести археолозите – техните занимания изискват особена комбинация от специфични умения, които машината няма как да наподоби.
В "Нашият ден" гл. ас. Камен Бояджиев представя тринадесетата Национална археологическа изложба „Българска археология", която представя най-интересните открития от изминалия активен сезон в Националния археологически институт с музей при БАН.
Бояджиев изтъкна, че изминалата 2019 г. вероятно е била най-активната и натоварена за археологията за последните 10-15 години – за това са способствали редица фактори, като работата по големи инфраструктурни проекти, при които бяха открити многобройни находки, както и засиленото финансиране от страна на Министерството на културата.
Сред експонатите има златни, сребърни и бронзови украшения, изящни керамични фигури и съдове, златен пръстен-печат, сребърни монети, бронзови фигури и много други. Включени са 26 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 40 000 г. пр. наше време) до Средновековието.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg