Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За тъй наречения "Народен съд"

Даниел Вачков
Снимка: Весел Цанков

На 1-ви срещу 2-ри февруари 1945 г. са изпълнени смъртните присъди срещу осъдените от 1-ви и 2-ри състав на т.нар. "Народен съд". Сред имената на убитите личат впечатляващи личности и представители на заслужили български фамилии като прочутия историк проф. Богдан Филов, световноизвестния хирург проф. Александър Станишев, Иван Вазов (племенник на народния поет), ген. Теодоси Даскалов, внук на Бачо Киро, Димитър Шишманов (син на проф. Иван Шишманов, основателя на Софийския университет). 75 години по-късно в "Мултикултурни диалози – История и геополитика" на програма "Христо Ботев" с директора на Института за исторически изследвания на БАН доц. Даниел Вачков разговаряме за същността и историческите последици на т.н. Народен съд. 

Доц. Вачков посочи правната несъстоятелност на самата конструкция на т.нар. "Народен съд", която противоречи на действащата тогава Търновска конституция. Съдът служи както инструмент за постигане на лично отмъщение от страна на БКП, така и като средство за унищожаване на политическия противник. На практика е унищожен създаваният с години национален елит, заключи доц. Вачков. 

Несъстоятелността на „Народния“ съд, осъдил на смърт 2700 души, ясно проличава при сравнението му с Нюрнбергския трибунал, където осъдените на смърт са 12, посочи водещия Румен Дечев. Доц. Вачков отбеляза, че от декември 1944 г. до ноември 1945 г., когато започва дейността си съдът в Нюрнберг, обстановката се променя, емоциите започват да отшумяват и събитията се преценяват по-трезво. 

Значително се е променила и геополитическата обстановка, допълни водещият. На Германия все повече се гледа като на бъдещ съюзник в очертаващата се конфронтация на Запада със СССР, но не трябва да се забравя и ролята на големия американски юрист Робърт Джексън, председател на Върховния съд на САЩ, който оглавява Нюрнбергския трибунал. Джексън следи стриктно спазването на юридическата процедура и не допуска процесът да се превърне във форма на юридическа разправа, какъвто е случаят с българския „Народен“ съд.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07