Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Минков: Аз съм преди всичко журналист

Мартин Минков получи голямата награда на БНР „Сирак Скитник“ за 2019 г.
Снимка: Ани Петрова

Тази година голямата награда „Сирак Скитник“ на името на първия директор на Радио София получи програмният директор на БНР Мартин Минков. Той бе отличен за значим принос в развитието на медията. За предаването "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мартин Минков каза: 

„Професионалният ми път започна в Младежка редакция на програма „Христо Ботев“. Тук беше първата ми командировка в страната, първата ми среща със студийния микрофон и с аудиторията. След това имах стотици часове в програма „Хоризонт“. И, да, най-щастлив бях във водите на ефира.“ – каза Мартин Минков.

Кореспондент в Скопие

„Да бъда кореспондент на БНР в Скопие, беше една от най-предизвикателните позиции в работата ми. Там вътрешното ми убеждение или девиз беше: „Опознай Република Македония, за да обикнеш България повече. Кореспондентската работа е голям професионален шанс, но и страхотно натоварване. А там преживях много трудни моменти – бежанската криза, бомбардировките срещу тогавашната Съюзна република Югославия, предавал съм пряко от границата между Косово и Македония...

Нагледах се на много ужасяващи гледки. Да не говорим, че работата ми винаги е била свързана с изключително деликатните отношения между България и Македония“, разказа за работата си като кореспондент на БНР Мартин Минков.

Кризата в БНР

„Кризата в БНР в известен смисъл продължава, защото се нанесоха сериозни удари върху редица структури и то в смисъл, че все още някои дирекции нямат ръководство. Но в същото време съм убеден, че истинска криза не се получи, защото имаше консолидация вътре на хората в радиото. Опитът работещите в радиото да бъдат разделени беше абсолютна провокация. Но ние журналистите, защото аз съм преди всичко журналист, ние не допуснахме натискът отвън и опитът за цензуриране на колега да се случи. Факт е, че в един конкретен ден на месец септември 2019 г. се извършиха неща, които прозвучаха като удар срещу националната институция. И към това се добави немислимото – спиране на сигнала на програма „Хоризонт“. Освен това неблагополучните решения, които, слава Богу, бяха само опит да се вземат за конкретен колега от „Хоризонт“, тези решения показаха не само липсата на какъвто и да е управленски опит, но и поддаване. И аз съм убеден в това, но не съм следствен орган, за да го твърдя. Но аз съм убеден, че „Старата къща“ ще остане крепост на достоверната журналистика и свободното слово“, допълни Мартин Минков.

Промени в Закона за радио и телевизия и финансиране на обществените медии

„У нас системата за финансиране през фонд „Радио и телевизия“ не проработи. Европейското законодателство не позволява двойно финансиране на обществените медии. Аз споделям, че е необходимо фиксиране на процент от БВП. Аз не участвам в работните групи по темата, но ако някой пита мен, Законът за радио и телевизия не трябва да се променя тук и там, а да се пренапише изцяло“, коментира Мартин Минков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28