От бивш политик до бизнесмен, който се занимава със социални предприятия. Главен герой в "Нашият ден" е Гроздан Караджов.
"Мисля, че всеки български гражданин малко или много е изкушен от политиката, дори когато вербално го отрича и казва "Това е мръсна работа..." Всеки се интересува се от въпросите на управлението, следи новините. Това е участие в политиката – да имаш мнение, да си информиран. Аз самият се интересувам от политика. Доста често имам остро мнение срещу управляващите – допускат се грешки – особено в социалната сфера, в здравеопазването, в образованието. 1-2 пъти месечно пиша текстове по такива актуални въпроси на фейсбук страницата ми. И за мен е учудващо – но много разумни хора я четат. Хора, които искат нещата у нас да се подобряват не просто в грубия смисъл – да ни върви икономиката по-добре, а и във фините настройки – да сме по-чувствителни към хората с проблеми, към хората с увреждания, към децата, които не са толкова успешни в училище, към малкия човек, за който достъпът до здравеопазване е проблематичен..."
Разпад на държавността?!
"Държавността е по-сложно понятие. Примерно в икономически аспект нямаме разпад на държавността, а движение нагоре. Но има много мощна консолидация на репресивната власт в страната. Т.е. прекалено е засилена тоягата. От тази гледна точка по-скоро се демонстрират работещи институции, отколкото да ги има. Институциите, дори министерствата не работят помежду си ефективно. Всяко министерство си е отделно феодално владение в рамките на пирамидална йерархия. Ако две или три министерства, а, не дай си Боже, и общинска администрация се включи, се налагат извънредни гигантски усилия. А проблемите на гражданите са точно такива."
Развитие на социални предприятия у нас
Фондация "Светът на Мария" и Кухня "Надежда" нашумяха в публичното пространство с това, че дават възможност в кухнята да работят хора с интелектуални затруднения.
"Когато ние, които не страдаме от такива проблеми, се научим да бъдем толерантни и че граждански дължим някаква помощ към хората, които са натоварени от съдбата с голяма тежест – интелектуалните затруднения. До преди 20 години те пребиваваха в къщите си, връзвайки и своите родители да се грижат за тях. Това се криеше от обществото. Моята сестра е с интелектуално затруднение. И когато видях съвременните начини да се работи с такива хора, си казах, че това трябва да се случи и в България. И то първо трябва да се случи в нас, останалите, да ги приемем каквито са, и да разберем, че хората с интелектуални затруднения имат потенциал и да се съсредоточим върху този потенциал."
Още подробности за тази инициатива можете да чуете в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg