От бивш политик до бизнесмен, който се занимава със социални предприятия. Главен герой в "Нашият ден" е Гроздан Караджов.
"Мисля, че всеки български гражданин малко или много е изкушен от политиката, дори когато вербално го отрича и казва "Това е мръсна работа..." Всеки се интересува се от въпросите на управлението, следи новините. Това е участие в политиката – да имаш мнение, да си информиран. Аз самият се интересувам от политика. Доста често имам остро мнение срещу управляващите – допускат се грешки – особено в социалната сфера, в здравеопазването, в образованието. 1-2 пъти месечно пиша текстове по такива актуални въпроси на фейсбук страницата ми. И за мен е учудващо – но много разумни хора я четат. Хора, които искат нещата у нас да се подобряват не просто в грубия смисъл – да ни върви икономиката по-добре, а и във фините настройки – да сме по-чувствителни към хората с проблеми, към хората с увреждания, към децата, които не са толкова успешни в училище, към малкия човек, за който достъпът до здравеопазване е проблематичен..."
Разпад на държавността?!
"Държавността е по-сложно понятие. Примерно в икономически аспект нямаме разпад на държавността, а движение нагоре. Но има много мощна консолидация на репресивната власт в страната. Т.е. прекалено е засилена тоягата. От тази гледна точка по-скоро се демонстрират работещи институции, отколкото да ги има. Институциите, дори министерствата не работят помежду си ефективно. Всяко министерство си е отделно феодално владение в рамките на пирамидална йерархия. Ако две или три министерства, а, не дай си Боже, и общинска администрация се включи, се налагат извънредни гигантски усилия. А проблемите на гражданите са точно такива."
Развитие на социални предприятия у нас
Фондация "Светът на Мария" и Кухня "Надежда" нашумяха в публичното пространство с това, че дават възможност в кухнята да работят хора с интелектуални затруднения.
"Когато ние, които не страдаме от такива проблеми, се научим да бъдем толерантни и че граждански дължим някаква помощ към хората, които са натоварени от съдбата с голяма тежест – интелектуалните затруднения. До преди 20 години те пребиваваха в къщите си, връзвайки и своите родители да се грижат за тях. Това се криеше от обществото. Моята сестра е с интелектуално затруднение. И когато видях съвременните начини да се работи с такива хора, си казах, че това трябва да се случи и в България. И то първо трябва да се случи в нас, останалите, да ги приемем каквито са, и да разберем, че хората с интелектуални затруднения имат потенциал и да се съсредоточим върху този потенциал."
Още подробности за тази инициатива можете да чуете в звуковия файл.
Българският православен храм в британската столица е официално открит. След вечернята в събота вечерта той отвори врати още в 7 часа местно време сутринта в неделя след литургия, последвана от освещаването, с личното участие на Негово Светейшество българския патриарх Даниил , Западноевропейския епископ Антоний, висши духовници, представители на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са пуснати сами Хензел и Гретел, или е просто пред компютъра в детската стая? Кои страхове са неоправдани и как да гарантираме сигурността на детето онлайн? Гост на рубриката "Въпреки мрежата" е Антоанета..
Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..
Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg