Напоследък за пореден път се заговори за възстановяването на туристическия лифт Княжево – Копитото, като този път новината излезе от собственика на бившата въжена линия – фирма "Витоша – ски". Възможно е проверките на Столичната община още от 2018 година на съоръженията да са провокирали фирмата да прояви активност, но оттам смятат, че има законови пречки за пълното възстановяване на въжената линия…
За изоставените въжени линии, водещи към планината Витоша, и дали столичани ще имат по-екологичен и лесен достъп до планината. Пречат ли законите, по-точно Законът за устройство на територията, за възстановяване на въжената линия Княжево – Копитото? Това са акцентите в дискусията в „Нашият ден“ с участието на еколога и общински съветник Тома Белев, планинарката Вера Стаевска и планинския водач Явор Стоянов .
И Столичната община, и фирмата, стопанисваща въжените линии, предоставят своите позиции, като от тях се разбира, че нямат кой знае колко различия и че в скоро време Общината ще започне процедура по реалните възможности за възстановяване на въжените линии.
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg