Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателство за майсторите на късия разказ

Национален дарителски фонд „13 века България“ за 23-ти път награждава млади писатели в конкурса „Рашко Сугарев“.

За 23-ти пореден път Национален дарителски фонд „13 века България“ обявява Национален конкурс за къс разказ на името на Рашко Сугарев. За да бъде сред претендентите, литературното произведение трябва да е публикувано в периодичния печат или в книга през 2019 г., а авторът му да бъде не по-възрастен от 35 години.

Безценното в този конкурс са членовете на журито, някои от които близки приятели на патрона на приза Рашко Сугарев: председател Димитър Коруджиев в съдружие с Георги Величков, Деян Енев и Теодора Димова. Те ще решат кои ще бъдат носителите на първа награда (с материално изражение 700 лв.), втора награда (съответно 500 лв.), трета награда (400 лв.).

За писателя, на чието име е наречен националният конкурс, Георги Величков казва: „Той търкаляше словото по редовете като Сизиф.“

Новите сизифовци на словото трябва да знаят, че Сугарев е определян като „тотален литературен авангардист“. А отличените наистина ще бъдат в добра компания. Сред досегашните носители на приза са Алек Попов, Георги Господинов, Йордан Ефтимов, Ангел Игов, Емануил А. Видински, Стоил Рошкев, Йорданка Белева…

Крайният срок за изпращане на късите разкази в Национален фонд „13 века България“ е 31 март 2020 г.

Творбите трябва да са на хартиен носител в пет екземпляра (по един за всеки член на журито). Важна е и информацията къде и кога са били публикувани плюс кратка автобиография и телефон за връзка.

Адресът е:
София ПК1421
кв. Лозенец, пл. „Проф. Васил Геров“ №1
НДФ „13 века България“
За конкурса „Рашко Сугарев“

При допълнителни въпроси: 02 963 48 07; 0889 648 927



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15