Национален дарителски фонд „13 века България“ за 23-ти път награждава млади писатели в конкурса „Рашко Сугарев“.
За 23-ти пореден път Национален дарителски фонд „13 века България“ обявява Национален конкурс за къс разказ на името на Рашко Сугарев. За да бъде сред претендентите, литературното произведение трябва да е публикувано в периодичния печат или в книга през 2019 г., а авторът му да бъде не по-възрастен от 35 години.
Безценното в този конкурс са членовете на журито, някои от които близки приятели на патрона на приза Рашко Сугарев: председател Димитър Коруджиев в съдружие с Георги Величков, Деян Енев и Теодора Димова. Те ще решат кои ще бъдат носителите на първа награда (с материално изражение 700 лв.), втора награда (съответно 500 лв.), трета награда (400 лв.).
За писателя, на чието име е наречен националният конкурс, Георги Величков казва: „Той търкаляше словото по редовете като Сизиф.“
Новите сизифовци на словото трябва да знаят, че Сугарев е определян като „тотален литературен авангардист“. А отличените наистина ще бъдат в добра компания. Сред досегашните носители на приза са Алек Попов, Георги Господинов, Йордан Ефтимов, Ангел Игов, Емануил А. Видински, Стоил Рошкев, Йорданка Белева…
Крайният срок за изпращане на късите разкази в Национален фонд „13 века България“ е 31 март 2020 г.
Творбите трябва да са на хартиен носител в пет екземпляра (по един за всеки член на журито). Важна е и информацията къде и кога са били публикувани плюс кратка автобиография и телефон за връзка.
Адресът е:
София ПК1421
кв. Лозенец, пл. „Проф. Васил Геров“ №1
НДФ „13 века България“
За конкурса „Рашко Сугарев“
При допълнителни въпроси: 02 963 48 07; 0889 648 927
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg