Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Такса "рецепта" няма да ощетява пациента

Снимка: Ани Петрова

Българският фармацевтичен съюз предлага такса "рецепта” да се плаща на аптеките всеки път, когато се купуват лекарства с рецепта. Пациентски организации се обявиха против това да плащаме, когато фармацевтите ни помагат в аптеката.

Не искаме пациентите да плащат повече. Просто трябва да бъдем изслушани“ – каза председателят на Регионалната фармацевтична колегия Шумен Евгени Панайотов в репортаж на Мина Денева за Радио Шумен, който можете да чуете в звуковия файл.

В момента у нас около 2 млн. души нямат достъп до фармацевтични услуги, в 14 малки общини няма аптека, същевременно сме на първо място по брой аптеки в големите градове – тези данни е изнесла Дора Янкова от БСП. Те планират създаване на Национална аптечна карта, както и на платформа, в която потребителите да могат да споделят проблеми. 

В „Нашият ден“ темата за таксата рецепта и аптечната карта коментират проф. Асена Стоименова, председател на Българския фармацевтичен съюз, и Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.

„Нека не се изважда тази такса от контекста – призова д-р Стоименова. Обяснима е реакцията на пациента на думата "такса" в най-бедната страна от ЕС, в която пациентът плаща най-високата такса. В момента тя е 2 лв. на 100% реимбурсираните продукти. В много държави здравноосигурителните фондове заплащат такси, за да може фармацевтите да предоставят тези консултации, защото парадоксът е, че аптеките са натоварени с една социална функция, а по законодателство са изключително и само търговски обекти.

Трябва да има баланс между това аптеката да е търговски обект и социалната ѝ функция. И ако се откажем от социалната функция, аптеките естествено ще останат само в големите градове.“

За съжаление в момента аптеките са превърнати в квартално магазинче, в което всеки може да влезе и да си поръча нещо – изтъкна и д-р Хасърджиев. Подкрепяме справедливите и обосновани искания на Фармацевтичния съюз каза той.

Ролята на фармацевта е изключително важна. Предложението фармацевтът да информира пациента за различните генерични аналози на дадени лекарства е не само препоръчително, а спешно трябва да се случи в най-бедната държава с най-висок процент доплащане на лекарствените продукти.“

И двамата събеседници смятат, че създаването на Национална аптечна мрежа само по себе си няма да доведе до разкриване на аптеки в малките населени места.

„Създаването на Национална аптечна карта е начин за събиране на информация. Решенията, които ще се вземат на базата на тази информация, вече биха довели до разкриване на аптеки.

В този смисъл създаването на карта е стъпка 1, но стъпка 2 е тази, която, в зависимост от създаден механизъм, ще доведе аптеките в малките населени места" – каза д-р Стоименова.

Репортажа на Радио Шумен и разговора на Александър Райчев с проф. Асена Стоименова и д-р Станимир Хасърджиев можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30