Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Такса "рецепта" няма да ощетява пациента

Снимка: Ани Петрова

Българският фармацевтичен съюз предлага такса "рецепта” да се плаща на аптеките всеки път, когато се купуват лекарства с рецепта. Пациентски организации се обявиха против това да плащаме, когато фармацевтите ни помагат в аптеката.

Не искаме пациентите да плащат повече. Просто трябва да бъдем изслушани“ – каза председателят на Регионалната фармацевтична колегия Шумен Евгени Панайотов в репортаж на Мина Денева за Радио Шумен, който можете да чуете в звуковия файл.

В момента у нас около 2 млн. души нямат достъп до фармацевтични услуги, в 14 малки общини няма аптека, същевременно сме на първо място по брой аптеки в големите градове – тези данни е изнесла Дора Янкова от БСП. Те планират създаване на Национална аптечна карта, както и на платформа, в която потребителите да могат да споделят проблеми. 

В „Нашият ден“ темата за таксата рецепта и аптечната карта коментират проф. Асена Стоименова, председател на Българския фармацевтичен съюз, и Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.

„Нека не се изважда тази такса от контекста – призова д-р Стоименова. Обяснима е реакцията на пациента на думата "такса" в най-бедната страна от ЕС, в която пациентът плаща най-високата такса. В момента тя е 2 лв. на 100% реимбурсираните продукти. В много държави здравноосигурителните фондове заплащат такси, за да може фармацевтите да предоставят тези консултации, защото парадоксът е, че аптеките са натоварени с една социална функция, а по законодателство са изключително и само търговски обекти.

Трябва да има баланс между това аптеката да е търговски обект и социалната ѝ функция. И ако се откажем от социалната функция, аптеките естествено ще останат само в големите градове.“

За съжаление в момента аптеките са превърнати в квартално магазинче, в което всеки може да влезе и да си поръча нещо – изтъкна и д-р Хасърджиев. Подкрепяме справедливите и обосновани искания на Фармацевтичния съюз каза той.

Ролята на фармацевта е изключително важна. Предложението фармацевтът да информира пациента за различните генерични аналози на дадени лекарства е не само препоръчително, а спешно трябва да се случи в най-бедната държава с най-висок процент доплащане на лекарствените продукти.“

И двамата събеседници смятат, че създаването на Национална аптечна мрежа само по себе си няма да доведе до разкриване на аптеки в малките населени места.

„Създаването на Национална аптечна карта е начин за събиране на информация. Решенията, които ще се вземат на базата на тази информация, вече биха довели до разкриване на аптеки.

В този смисъл създаването на карта е стъпка 1, но стъпка 2 е тази, която, в зависимост от създаден механизъм, ще доведе аптеките в малките населени места" – каза д-р Стоименова.

Репортажа на Радио Шумен и разговора на Александър Райчев с проф. Асена Стоименова и д-р Станимир Хасърджиев можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Митева в сериала

Ирина Митева на 32: Всяка роля е предопределена

На 28 октомври актрисата Ирина Митева отбелязва своя 32-ри рожден ден. Родена в Добрич, тя прекарва ученическите си години в Средно училище "П.Р. Славейков", където учи под ръководството на Сийка Колева. Висшето си образование завършва през 2017 г. в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кр. Сарафов", в класа на проф. Пламен..

публикувано на 28.10.24 в 10:52

TEDxSofia 2024: В търсене на ново образование за новото време

На 1-ви ноември Домът на киното ще бъде домакин на TEDxSofia 2024 – събитие, което този път поставя акцент върху образованието.  За да надникнем зад темите, които ще бъдат обсъждани, разговаряхме с проф. д-р Десислава Бошнакова. В ефира на предаването "Нашият ден" тя сподели своята визия за нуждата от промяна в образователните модели и..

обновено на 28.10.24 в 10:50

Чудовището "Телеграм"

Тъмната страна на "чудовището" "Телеграм" – тайни групи за детска порнография, продажба на наркотици и други незаконни дейности – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки, лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" и Десислава Колева,..

публикувано на 28.10.24 в 10:45
Света Параскева

Почитаме Св. великомъченица Параскева и преподобна Теофана

Днес, 28 октомври, Православната църква отдава почит на Света великомъченица Параскева от Икония и преподобна Теофана, известна още като царица Теодора Българска. Тези две забележителни жени, посветили живота си на вярата и милосърдието, оставят трайни следи в християнската традиция и духовната история на Балканите. През февруари 2022..

обновено на 28.10.24 в 10:05
Яница Петкова

Яница Петкова: Възможно е обединение тип "орел, рак и щука", но има смирение и научени уроци

След вчерашните парламентарни избори за Народно събрание, социологът Яница Петкова от агенция "Галъп" сподели първите резултати в предаването "Нашият ден". Тя отбеляза, че този вот е поставил своеобразен рекорд с броя на партиите, влезли в парламента – общо девет, като деветата формация е на границата за влизане. Ако обаче успее да премине прага,..

обновено на 28.10.24 в 09:44