Берлинска киноатмосфера в София – в навечерието на Берлинале. Едно съизмерване чрез киното между ХХ и ХХI век. Клангкино е проект на Гьоте-институт за прожекции на класически немски неми филми със съвременна музика на живо. Първият филм от тази инициатива е „Берлин – симфонията на големия град“, немски експериментален документален филм от 1927 година на режисьора Валтер Рутман по негов сценарий в съавторство с Карл Фройнд и Карл Майер. Филмът е портрет на Берлин от 20-те години на ХХ век и проследява динамичния живот на германската столица в рамките на едно денонощие. Освен визуален шедьовър филмът е и исторически документ за Берлин и живота на хората преди бормбардировките от Втората световна война. Първото издание от поредицата се осъществява в сътрудничество с „Чайната“ и кино „Влайкова“.
Симона Ганева – пиар на Гьоте-институт България, разказа в "Артефир":
"Зрителите ще могат да видят един хибрид между документален и художествен разказ, който представя живота на Берлин преди 100 години. Интересното тук е, че можем да видим града преди бомбардировките – един доста непознат образ на Берлин. Филмът ще бъде озвучен с музика на живо в изпълнение на „Антони Дончев 3UP Трио“ (Антони Дончев – пиано, Росен Захариев – тромпет и Димитър Семов Барабани), които с джаз композиции и импровизации ще допълнят пътуването във времето до Берлин – онзи от началото на 20-и век и другия, както го познаваме днес."
Предстоящи следващи прожекции на инициативата са „Кабинетът на доктор Калигари“ – пълнометражен игрален ням филм от 1920 година на режисьора Роберт Вине. Лентата е от първите филми в течението експресионизъм. Тя дава основен тласък за началото на жанра „филми на ужасите“, като представя изображения, персонажи и обстановка, характерни за този стил. Историята се развива в малък град, където пристига луд учен и представя на местния панаир сомнамбул. През нощта чрез хипноза старецът внушава на младежа да избива жителите. Филмът е характерен с нарисуваните си декори, прекалено усилен грим и крайна "театралност". "Метрополис" – немски ням филм от 1927 година, счита се за първия пълнометражен научнофантастичен филм в историята на киното. Режисиран е от Фриц Ланг и за времето си е най-скъпата кинопродукция. Може би и "Хората в неделя" (Menschen am Sonntag, 1929). Филмът описва живота на берлинчани в неделен летен ден между двете войни и е признат като гениална работа, важна не само в развитието на немското кино, но и на Холивуд. Филмите ще бъдат съпроводени от електронни диджей сетове.
Прожекцията на „Берлин – симфония на големия град“ от 1927 г. на Валтер Рутман е на 29 февруари от 20 часа в кино "Влайкова".
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg