Все още имате време – до 3 март (дата, избрана за край съвсем неслучайно) – да посетите изложбата „Съвременни митове с традиционни мотиви“ на живеещите в Берлин автори Зара Александрова и Зоран Георгиев. Припомняме на нашите слушатели, че „мястото“ е специално и първо по рода си в страната. Създадената преди няколко месеца от Албена Баева и Рене Беекман рутер-Галерия „Галерия“ се намира хем във виртуалното пространство (влизате в нея, като сканирате съответния QR код), хем трябва да попаднете в обхвата на рутера, като отидете на място в междублоковото пространство между Агенцията по вписванията, няколко банки, ателие за съвременно изкуство и N на брой жилищни сгради.
Та, точно там в момента – на ул. „Елисавета Багряна“ 14 – посетителите (за целта е необходимо да имате смартфон, таблет или лаптоп – б.а.) имат възможността да се озоват между „Строителните площадки“, „Културните трансмисии“ и „Асимилираните обекти“ на Зара и Зоран, пренасящи традиционната троянска шарка в неочаквани контексти – върху мегафони, пътни конуси, сателитни чинии… като по този начин авторите поставят важни въпроси за идентичността в ремонтен и неремонтен период, за символите, с които се асоциираме (пред себе си и за пред света), за мястото на съвременното изкуство в една доминирана от лесния фолклорен стереотип среда и пр. Поканихме двамата в „Аларма“.
А на място (в подвижното ни студио) се срещнахме и със създателите на Галерия „Галерия“ Албена Баева и Рене Беекман, двама от най-оригиналните съвременни артисти, работещи на територията на България, чиито разнопосочни проекти следим в „Аларма“ от самото създаване на предаването. Разбира се, встъпителният въпрос е най-важният: Какво е Галерия „Галерия“?
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво. "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..
От днес културното пространство NEXUS ще бъде домакин на серия семинари, посветени на симбиозата между модата и архитектурата. Първото от поредицата събития започва 17 юли от 19:30 ч. и е посветено на корените и предисторията на архитектурната мода, границите на това понятие и стила space age, повлиян силно от футуризма. Другите две лекции..
Днес (17 юли) в Дома на киното ще се състои прожекция на култовия филм "Калигула" по повод 80-годишнината на актрисата Хелън Мирън. "Калигула" е пищна историческа епопея, заснета под режисьурата на Тинто Брас с участието на Малкълм Макдауъл, Хелън Мирън, Питър О'Тул. Филмът проследява възхода на тиранина, поел с кървава ръка контрола над..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg