Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите български диригентки: Инна Диловска

вторник, 3 март, от 17.30 часа

Инна Диловска
Снимка: Василка Балевска

„Звуковите хроники“ през март са посветени на младите български диригентки.
Инна Диловска е родена през 1991 г. в гр. Плевен. От ранна детска възраст изучава пиано и солфеж, пее и в детски хор „Звънка“ с диригент Иванка Делийска. През 2002 г. е приета в НУИ „Панайот Пипков“ - гр. Плевен със специалност пиано в класа на Елеонора Карамишева. Посещава майсторски класове при изтъкнати клавирни педагози, сред които проф. Ростислав Йовчев, проф. Атанас Куртев, Мария Принц. Носител е на трета награда и на специалната награда на фондация „Проф. Люба Енчева“ от Националния конкурс за инструменталисти и певци „Светослав Обретенов“ през 2008 г. През 2010 г. печели специалната награда за композиция на проф. Мариана Булева от Общоучилищен конкурс „50 години НУИ „Панайот Пипков“. Завършва средното си образование с отличен успех, след което е приета в Теоретико-композиторски и диригентски факултет на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в специалност Оперно-симфонично дирижиране.

В периода на своето обучение Инна Диловска осъществява множество концерти с Академичния симфоничен оркестър на НМА, натрупвайки опит и богат репертоар с творби от различни епохи и жанрове. През 2015 г. е гост-диригент в концерт на Дамски салонен оркестър - гр. Катовице (Полша) в рамките на Лятната академия на изкуствата - Созопол. През 2016 г. е активен участник в Майсторски клас по хорово дирижиране в гр. Пловдив, с ръководители доц. Крикор Четинян и Кръстин Настев. Своята магистърска степен завършва с отличие през 2016 в класа на проф. Пламен Джуров и доц. д-р Георги Патриков.

През 2017 г. Инна Диловска дебютира като диригент в родния си град Плевен със самостоятелна концертна програма по покана на Плевенска филхармония съвместно с пианиста Иван Дончев. През януари 2018 г. се изявява като диригент в концерт на образователна програма „Фортисимо“ и симфоничния оркестър на Софийска филхармония. Във връзка с успешния старт на диригентската си кариера, през 2018 г. Инна Диловска е удостоена с награда „Музикант на годината“ в категория „Дебют“ на Годишните музикални награди на Българското национално радио, когато получава и възможността да се изяви като диригент със симфоничния оркестър на БНР. Същата година тя защитава успешно втора магистратура в специалност Музикална педагогика.

Инна Диловска осъществява концертни изяви в страната, развива преподавателска дейност и продължава обучението си за докторска степен по дирижиране в НМА „Проф. Панчо Владигеров“.

В звуковия файл чуйте какво сподели Инна Диловска.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25