Настоящето и бъдещето на хубавата българска песен обсъждат в студиото на "Нашият ден" Пепи Писарски от "Атлас" и чаровното трио "Вива" – Виктория Ехианова, Виктория Чешмеджиева и Йоана Великова.
Писарски, фронтменът на група "Атлас", която отбелязва 35-ата си годишнина, защити идеята за приемането на квота български песни в националния ефир. Инициативата е на "Сдружение на независимите автори, музиканти и продуценти", чийто председател е Писарски. Тя е подкрепена от Българската музикална асоциация, както и от "Музикаутор", която представлява 3000 български автори и издатели.
"18 държави само в ЕС имат такава регулация – каза Писарски. – Искаме 33% българска музика в ефира от 6 до 10 часа, което означава на всеки три песни една да е българска. Идеята не е от тази квота да се възползват платената ротация или артистите от едни и същи компании, които така и така се въртят до втръсване.
Около 20% от авторските и сродни възнаграждения остават у нас – останалите пари отиват извън граница – почти 20 млн. генерират "Музикаутор" и "Профон" всяка година.
А ако влязат поправките в Закона за радиото и телевизията, в България ще остават средно по 4 млн. лева годишно, което е добра възможност да бъде подкрепена българската култура, особено на фона на липсващ Закон за меценатството.
Не е вярно, че у нас не се справи хубава и качествена музика – каза Писарски, – правят се поне 1000 песни годишно и няма начин да няма поне 20% чудесни неща." Той говори и за порочните практики на конкурсите за нови песни, на които се оценяват само композиции, писани от членовете на журито.
Все пак разговорът не е песимистичен, напротив, трио "Вива" пеят на живо в студиото и разказват за всичко, което ги мотивира и вдъхновява да правят българска музика, предназначена за български слушатели.
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg