За националния празник, за основанията за национално самочувствие и национална гордост. За основанията ни да оставаме тук и да работим за България и да мислим, че нещата могат да се случат тук, където сме родени на земята на дедите ни, където въздухът е наш. Българин родолюбец, който желае да види България редом до най-развитите страни в света, защото вярва във възможностите на хората, родени тук. Карловецът Христо Тучев, предприемач във високите технологии, медиен експерт, успешно развил четири технологични медийни компании, председател на Фондация "Евлоги и Христо Георгиеви" е Главен герой в "Нашият ден".
"Днес е празник на толкова лелеяната свобода. Дедите ни дадоха кръвта си. Много мечти и съдби човешки бяха жертвани в името на свободата. Не само на българи – руси, финландци, румънци – за всички тях днешният празник е една сбъдната мечта на десетки поколения поробени хора.
Убеден съм, че всеки българин носи в сърцето си самочувствието на свободен човек. Сигурен съм, че България и нейната свобода е огромна национална ценност." – категоричен е Христо Тучев.
Забравена ли е българщината у нас? Патриотизмът само за политическа употреби ли се използва днес? Отива ли си историческата памет безвъзвратно в историята с Паисий и Балканджи Йово?
"Днес трябва да честваме героите, които в името на нашата перспектива загинаха на Шипка и на бойните полета, за да ни осигурят бъдеще. И България след Освобождението така силно просперира, защото силно е била задържана в развитието си. Това бяха поколения, които сбъднаха мечтата на своите бащи. Те направиха България шестата икономика в Европа в навечерието на войните, защото имаха в себе си желанието да станат част от модерния свят.
Българската икономическа емиграция в Букурещ и в Цариград създава една сериозна експортно ориентирана икономика. Дейността на Евлоги и Христо Георгиеви, Тъпчилещови... Българските предприемачи са търсели свободна държава, в която да търгуват."
Христо Тучев обобщи, че бъдещето трябва да бъде под наш контрол. "Ние трябва да участваме в разработването на новите технологии, за да можем да избегнем зависимостите, които утрешният ден предпоставя. Това става със знание и можене." – смята предприемачът Христо Тучев.
Проф. Лука Велчов, председател на Демократичния съюз на българите в Румъния, се включи в разговора, за да разкаже:
"Прием по случай националния празник на България организира българският посланик Тодор Чуров. Ще бъде открит с художествена програма от няколко състава танцьори – от Румъния, Банат и градчето Търговище (Румъния). Ще се съберат няколко представители на наши организации – представители на българите в Констанца, Браила, от Калараш, от Александрия, от Плоещ, сигурно ще има и представители на банатските българи от Тимишоара..."
Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..
На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..
Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..
В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg