Не наследяваме земята от предците си, вземаме я назаем от децата си. Започвам „Покана за пътуване“ с тази древна африканска поговорка, за да загатна накъде ще пътешестваме. Това беше хитър трик, за да събудя любопитството ви.Че кой не иска да слуша за резервати, диви животни и племена. Обещавам ви пътешествие до Танзания, Южна Африка и Кения, но преди това ще отскочим до Бродуей с помощта на водещата на „Графити по въздуха“ по програма „Хоризонт“ Светлана Дичева. Тя е присъствала на мюзикъл, посветен на наелектризиращата Тина Търнър.
Изпълнителката на главната роля Ейдриън Уорън вече е получила еквивалента на „Оскар“ в света на мюзикълите – наградите „Тони“ и „Лорънс Оливие“.
Продуцент на спектакъла е самата Тина Търнър, а Опра Уинфри е най-големят му почитател. В него Ейдриън Уорън изпълнява 23 от песните на „оригинала“ плюс още една за задължителния „Бис“.
Втората част от разговора със Светлана Дичева не е толкова бляскава, но пък разтърсва с емоционалността си. Журналистката е посетила в Ню Йорк мемориала, отбелязал Кота Нула – мястото, където са били кулите близнаци. Младият израелски архитект Майкъл Арад печели конкурса, в който участвали хиляди творци, с нестандартната си идея да почете паметта на загиналите с парк, в чийто център са няколко басейна, в които се изливат тонове вода, а по металните парапети са изписани имената на жертвите.
Дубай е една от модните посоки за българите в последните години. Особено през студените месеци. Ирина Люцканова обаче не се е подвела по клишетата за охолното емирство и е погледнала по-навътре и по-надалеч. Някои се връщат от там с покупки, а тя си е донесла мъдрост и мотивация. Нейните впечатления ще откриете в отделен материал на сайта на БНР.
Същото се отнася и за разходката из най-хубавите места за фотосафари в Африка.
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката. Доскоро са я интересували..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..
България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg