Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роман за една епидемия

Когато Гергана Рачева представи в „Артефир“ романа на френската авторка Пол Констан „За прилепите, маймуните и хората“, всички следяхме с тревога световните новини за разпространението на новия коронавирус. Книгата, писана в 2016 г. и въобразяваща си едно възможно начало на епидемията от ебола в Африка, изглежда излизаше на български в правилния момент.

Пол Констан пише и преподава френска литература. Покрай семейството си от дете пътува в Африка, Азия и Латинска Америка и там открива сюжетите за творбите си. През 1990 г. романът ѝ „White Spirit“ получава Голямата награда на Френската академия, а през 1998 г. „Confidence pour confidence“ („Доверие за доверие“) печели „Гонкур“.

„За прилепите, маймуните и хората“ ни води в закътано в джунглата африканско село, където малко момиченце намира бебе прилеп и го взима със себе си, за да се грижи за него. Момчетата от същото село, в опит да се покажат ловци, донасят намерен труп на горила. Скоро от селото край река Ебола тръгва една от най-страшните зарази, познати на човечеството.

Днес културните събития са отложени до второ нареждане, но четенето остава достъпно.



ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20