Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жените срещу насилието

Декалог за адвокати – българо-италиански наръчник за адвокати в помощ на граждани, пострадали от насилие

Адв. Елка Пороминска (вляво) и адв. Елиза Николова
Снимка: Таня Любенова

Преди около месец Генералното консулство на България в Милано бе домакин на представянето на Декалог за адвокати – българо-италиански наръчник за адвокати в помощ на граждани, пострадали от насилие. Декалогът на италиански е издаден през 2018 година от Миланската колегия, а през 2019 г. адвокатите Божидара Атанасова и Мария Ганчева го превеждат на български език и така се стига до създаване на българо-италианско съвместно издание, което е издадено от Асоциацията на жените адвокати и Софийската адвокатска колегия. Декалогът за адвокати вече е факт, той е една малка книжка, поместила в себе си много важна информация за хората, които са били обект на насилие, а и не само.

Декалогът е ценно практическо помагало както за адвокатите в България и Италия, така и за всички останали професионално ангажирани участници в борбата срещу насилието. Това издание предоставя практическо улеснение и на ползващите го граждани, пострадали от всякакви форми на насилие, и посегателства върху личността.

Какви са правата на жените в 21 век, България продължава ли да се придържа към високия индекс от миналата година, в който нашата страна се нарежда напред в равнопоставеността си спрямо мъжете. Каква е ролята на медиаторите в тези процеси и по-лесно ли се преодоляват бариерите чрез медиацията. На тези запитвания ни отговарят адв. Елка Пороминска, председател на жените адвокати, и адв. Елиза Николова, председател на професионалната Асоциация на медиаторите в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20