
По телефонната линия на "Нашият ден" разговаряме с Неда Генова, университетски преподавател в Лондон, изследовател в областта на дигиталните медии и културологията, автор на книгата "Посткомунистическите повърхности на София".
Генова разглежда повърхностите в техния материален смисъл – като пространства, които изграждат обществената среда, и места, в които се артикулират политически послания. Такива места са пространството около Руския паметник, ул. "Граф Игнатиев", жълтите павета в центъра на София.
Всяка глава от книгата разглежда различна повърхност от емпирична и от теоретична гледна точка. Специално внимание Генова обръща на електрическите табла в София, които много често се използват за отправяне на националистически послания. Жълтите павета, от друга страна, са се превърнали в пространство, свързано със своеобразна буржоазна идентичност и принадлежност към центъра, по думите на изследователя.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:

Как прокурори биват отстранявани, когато работят по конкретни журналистически разследвания, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Николай Стайков , разследващ журналист от Антикорупционния фонд. Какво се случва "Това, което очакваме да стане, е да има нещо като върховенство на закона. Дори да не прекаляваме с "върховенство на..
Общественият ни вековен сън, същината на будителството и новите служители по почтеността коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Антоанета Колева , философ и преводач. "Сънят на разума ражда чудовища". Всички се сещаме за тази картина. Всъщност, когато говорим за сън и будност, отказвам да говоря от първо лице множествено число. Колкото и..
Кои бяха акцентите на Балканската арбитражна конференция и кои са новите фактори, свързани с арбитражното производство? Арбитражът е една изключително гъвкава форма за решаване на търговски спорове и тепърва ще се развива. При арбитража обстоятелството, че спорът се гледа при закрити врата, осигурява се конфиденциалност, са предимства. Също така..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е дванадесетото издание. "Една чудесна новина. От миналата година на дневен ред в един от..
На днешния 31 октомври във Велико Търново от 17:30 ч. в Народна библиотека "Петко Р. Славейков" ще се проведе Денят на книгите за Хари Потър под мотото "Приятели и недоброжелатели" . "Денят (или Нощта) на книгите за Хари Потър" е инициатива на издателство Bloomsbury – оригиналният издател на поредицата във Великобритания. През 2023 г., след..
Най-дълголетното трио в австралийската авангардна музика ( " ембиънт" , "джаз", "акустичен пост-рок", "минимализъм" са само думи в случая ) се..
В "Нашият ден" гостува издателят и преводач Або , за да представи новата книга с мемоари на Антъни Хопкинс "Справихме се, хлапе" , която..
Яна Георгиева и Маргита Алексова са две от дамите в Time2Dare – първият изцяло женски екипаж, завършил регатата Aegean 600 – труден и технически ветроходен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg