Днес е световната премиера на най-новата книга на Ерик Уайнър „География на мъдростта“ – точно два месеца преди премиерата ѝ в Съединените щати на 12 май. На български вече имаме неговите книги „География на блаженството“, „Човек търси Бог“ и „География на гения“. В „География на мъдростта“ между въведението „Отпътуване“ и епилога „Пристигане“ американският журналист, писател и пътешественик, кореспондент на Националното обществено радио на САЩ и автор освен на „Ню Йорк Таймс“, на още много авторитетни издания, разказва за 14 известни философи и писатели.
Това обаче не са просто статии за Марк Аврелий, Сократ, Шопенхауер, Конфуций Монтен, Сей Шонагон и др., а увлекателни документални есета, в които Уайнър преплита разкази за живота и философията им, с онова, което му се случва по време на неговите пътешествия с влак. Именно с влак той пропътува различни разстояния из няколко държави, като стига до Китай и Япония. В уюта на този начин придвижване той намира спокойствието да разглежда света в неговата пълнота и цялост.
Различните глави на книгата стават неусетно пътешествие и за читателя из мъдростта на философи и писатели, но и на самия живот, защото Уайнър описва съвсем реални хора, които среща по пътя си. „Скоростта, научих, е враг на вниманието. Бързината фрагментира нашето съзнание, разделя го на мънички парчета, никое от които достатъчно голямо, за да го осъзнава“, пише авторът във влака на японските железници, който се движи с 310 км в час.
Книгата му може да бъде четена и наведнъж, защото буквално се лее, а може да се чете и на части, за да се удължи и забави удоволствието, но четейки, няма как да избегнем питането имаме ли ние такива журналисти и къде биха публикували подобни текстове...
Чуйте Нейко Генчев, преводач и издател на книгата.
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg