Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Бистра Атанасова – In memoriam

На 11 март 2020 на 75-годишна възраст почина проф. Бистра Атанасова – режисьор, писател и педагог. Изключително енергична, силно емоционална, болезнено откровена, възторжена, гневна, борбена, полемична и поетична, повече от ярка творческа личност.

Проф. Атанасова създаде специалността „Актьорско майсторство за музикален театър“ в НАТФИЗ. Завършила е режисура във водещия Московски театрален институт ГИТИС в класа по режисура на Мария Осиповна Кнебел – ученичка на самия Константин Станиславски. Голяма част от професионалния и личния ѝ живот беше свързана с музиката, по-специално с музикално-сценичните изкуства. 

През 2015 г. излезе автобиографичната ѝ книга „На един дъх“ – хроника на личния и професионалния ѝ живот, в която огромно количество факти, срещи, личности, изживявания, истории и размисли буквално отнемат дъха на очарования читател. Във финалните страници Бистра Атанасова е написала: „И тъй, през последната година от режисьор и педагог се превърнах в литературен деятел – нещо, което почти непрекъснато съм правила, но винаги между другото. Липсата на редовна работа много ми тежи, защото винаги съм била работохолик. Знам, че още имам сили да работя, но НЕ СЕ НАУЧИХ ДА НЕ КАЗВАМ ТОВА, КОЕТО МИСЛЯ, да пробивам, а най-малко – да се натрапвам или подмазвам“.

Поклонението ще се извърши в неделя – 15 март, от 14 часа в храм „Свети Седмочисленици“ в София.

В звуковия файл предлагаме част от интервю от 2015 г., в което проф. Бистра Атанасова припомня историята на създаването на детската опера „Бяла приказка“ с либрето на Валери Петров и музика на съпруга на Б. Атанасова – композитора Георги Генков, поставена за първи път в Софийската опера през 1985 г.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25