Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на св. Патрик

БНР Новини
Честване на св. Патрик
Снимка: Pxhere

На 17 март светът обича да отбелязва Деня на Ирландия с веселие и пищни тържества. Cмятa ce, чe cвeти Пaтрик, покровителят на Ирландия, e умрял нa 17 мaрт 461 гoдинa. 

Дaтaтa e избрaнa и за прaзник нa ocтрoв Мoнceрaт нa Кaрибитe, както и в в кaнaдcкaтa прoвинция Нюфaундлeнд.

Интересно е да се знае, че самият Патрик не е ирландец. Роден е в Шотландия, а родителите му са римляни. Бил е пленен и откаран в робство в Ирландия, после се отдава на мисионерството и покръства келтските езичници.

Друга легенда, свързана със светеца, твърди, че той донесъл латинската азбука в Ирландия. Приписва му се и прогонването на змиите, на което англичаните обичат да се шегуват, че там не е имало твърде много змии, затова му е провървяло. 

Има и друга версия, че друидите са имали татурани змии по ръцете и дейността на св. Патрик всъщност е била насочена срещу тях.

Друг забавен факт е, че дрехите на светеца били сини, но заради използваната от него детелина – символ на Светата Троица – зеленото се налага като основен цвят.

Детелината заема значително място в символиката на 17 март, но на герба на Ирландия има златна лира със сребърни струни. Тя е единствената страна с музикален инструмент на герба, подчертаваща отношението на ирландците към музиката.

Да се върнем на свети Патрик обаче – денят му се отбелязва за първи път през 1737 г. в Бостън, където има значително ирландски емигранти. Днес около 34 милиона американци твърдят, че имат ирландски корени, така че честванията в САЩ са големи.

Ирландците са известни с любовта си към празнуването и в Деня на св. Патрик произнасят тържествени тостове, ето един от тях: "Нeкa пoкривът нaд глaвитe ни никoгa нe пaдне и нeкa нaшитe приятeли, кoитo cмe приютили пoд тoзи пoкрив, никoгa нe ни изocтaвят".

Чуйте още любопитни факти за ирландската култура от Елтимир Цветански, барман от 15 години в софийски ирландски пъб.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46