Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на св. Патрик

БНР Новини
Честване на св. Патрик
Снимка: Pxhere

На 17 март светът обича да отбелязва Деня на Ирландия с веселие и пищни тържества. Cмятa ce, чe cвeти Пaтрик, покровителят на Ирландия, e умрял нa 17 мaрт 461 гoдинa. 

Дaтaтa e избрaнa и за прaзник нa ocтрoв Мoнceрaт нa Кaрибитe, както и в в кaнaдcкaтa прoвинция Нюфaундлeнд.

Интересно е да се знае, че самият Патрик не е ирландец. Роден е в Шотландия, а родителите му са римляни. Бил е пленен и откаран в робство в Ирландия, после се отдава на мисионерството и покръства келтските езичници.

Друга легенда, свързана със светеца, твърди, че той донесъл латинската азбука в Ирландия. Приписва му се и прогонването на змиите, на което англичаните обичат да се шегуват, че там не е имало твърде много змии, затова му е провървяло. 

Има и друга версия, че друидите са имали татурани змии по ръцете и дейността на св. Патрик всъщност е била насочена срещу тях.

Друг забавен факт е, че дрехите на светеца били сини, но заради използваната от него детелина – символ на Светата Троица – зеленото се налага като основен цвят.

Детелината заема значително място в символиката на 17 март, но на герба на Ирландия има златна лира със сребърни струни. Тя е единствената страна с музикален инструмент на герба, подчертаваща отношението на ирландците към музиката.

Да се върнем на свети Патрик обаче – денят му се отбелязва за първи път през 1737 г. в Бостън, където има значително ирландски емигранти. Днес около 34 милиона американци твърдят, че имат ирландски корени, така че честванията в САЩ са големи.

Ирландците са известни с любовта си към празнуването и в Деня на св. Патрик произнасят тържествени тостове, ето един от тях: "Нeкa пoкривът нaд глaвитe ни никoгa нe пaдне и нeкa нaшитe приятeли, кoитo cмe приютили пoд тoзи пoкрив, никoгa нe ни изocтaвят".

Чуйте още любопитни факти за ирландската култура от Елтимир Цветански, барман от 15 години в софийски ирландски пъб.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29