Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диян Стаматов:

Дигиталното образование трайно се настани в домовете

Самото пречупване на недоверие, неувереност и страх към електронната среда изисква известно време, смята образователният експерт

Снимка: БГНЕС

Днешните времена са предизвикателство за организацията на работата в училище. Има ли варианти за регламентиране на дистанционното образование и какви са началните трудности пред системата на образованието. 

Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България и директор на 119 училище в София, коментира в "нашият ден" настоящата ситуация:

"Със сигурност последните три дни са много интересни в домовете на много български семейства.

Училището – с всичките си дигитални форми и дистанционни обучения – трайно се настани в домовете на хората

На много места нещата вървят много добре – особено с образователни платформи, които няма как да се бъгнат. Но където образователните платформи не са предназначени за онлайн активност, каквато имаше последните два дни и ще има през следващите, естествено излязоха извън релси. Най-голямата платформа за електронен дневник Школо е предназначена не за онлайн режим, а за дистанционно изпращане на информация, макар и в реално време. Много хора се опитват да използват същата тази система за видео. Същото се отнася и за Уча.се. Този проблем може да бъде лесно отстранен." 

Няма необходимост всички да влязат по едно и също време точно в 9 часа. Това е предимството на дигиталното време и на дистанционното обучение, че то може да се реализира в различен часови параметър както за един и същи клас, така и за участниците от самия клас – да не е по едно и също време. Може да се приложи много по-голяма гъвкавост както във времето, така и по отношение на самота използвана платформа. 

"Най-добре е да се използват образователни платформи, които са с много ясна защитеност и предназначение за тази цел – не месинджър, фейсбук, вайпър... защото това не са образователни инструменти, а средства за кратка информираност."

Как да бъде преодоляна различната подготовка на преподавателите в областта на технологиите

"Най-вероятно това няма да бъде преодоляно толкова бързо, колкото ни се иска. Със сигурност там, където са минали един предварителен обучителен курс, нещата се случват много по-ефективно. Няма връщане назад обаче. 

В момента има много добри учители, които са добри в класната стая, но не са толкова добри в електронната среда. Самото пречупване на недоверие, неувереност и страх към електронната среда изисква известно време. Но въпреки колебанията това е начинът, по който ще се общува през идващите седмици и не е добре да наблягаме на критичност, а да си сътрудничим във виртуалната класна стая. Например в последните дни има примери, в който учениците си помагат много добре виртуално по между си и това достига и до учителите. 

Взаимното учене във виртуална среда е разпространено вече навсякъде, подчерта Диян Стаматов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26