Явор Стоянов – дипломат и планински водач, преди няколко дни сигнализира екипа на „Нашият ден“ за туристическите обекти и пътеки в Рила. По-точно съобщението беше за новите табели, които не помагат на планинарите, а дори могат да ги объркат, защото е използван неправилно методът GPS (както на автомобилите), а не широко застъпената система на азимутните планински предупреждения.
Разликата между двете неща е, че първите не засягат разнообразието на планинския релеф, а вторите – могат да го обозначат… Какво означава това – че при намалена видимост ще има риск от объркване на пътя, което може да доведе до изгубване или дори нещо по-лошо в планината. Нещо повече – погрешните табели вече са поставени в седловината Раздела на Рила, която е своеобразен кръстопът и оттам тръгват пътищата към хижите „Седемте езера“, „Рилски езера“ и „Ловна“…
Както стана ясно – цялата работа с изработването на подобни маркировки е всъщност усвояване на средства по програмата „Еразъм+“…
А кой е Явор? Той е дипломат от кариерата, работил е само това през целия си живот, последно знаем, че е бил съветник в българското посолство в Букурещ… Не говори почти никога за основната си професия… Може да говори единството за голямата си страст – планините.
Мечтите на Явор Стоянов след дипломатическите срещи и приеми се свързват единствено с планините, но не само като туристически маршрут, а и като хоби… През последните години другата му титла е доброволец и дипломиран планински водач. Откъде пък и диплома за планински водач – би попитал някой. Да, вече има и такова образование, и Явор е един от първите преподаватели и учители на планинските водачи и спасители. Попитахме го – той къде се е учил, той отговори кратко „От практиката ми в лошите часове в планината“.
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg