Добрата литература винаги намира начин не само да ни накара да видим света по нов начин, но и да ни разсмее, пародирайки познатите клишета. В тези мрачни дни сръбският писател Светислав Басара (1953), познат добре на българския читател, ни предлага едно невероятно „пътуване“ през европейската история от времето на Първата световна война, та до наши дни (с акцент все пак върху Балканите), по време на което можем да се заливаме от смях.
Разбира се, описаните събития невинаги са развеселяващи, но Басара умело ги преобръща, като смесва факти и измислица, стига дори до гротеска, служейки си с богат, но пиперлив език, за да разбута закостенелите представи. При това не само по отношение на историческите събития, но и за известни фигури - философи, писатели, политици от началото на 20 век, та до наши дни.
Какво се случва в романа му? Убитият в Сараево Франц Фердинанд диктува от небесните селения на своя посмъртен секретар Бертолд своя поглед към историята - към империите, към големите и малките народи, към различни личности, като при това отказва да спазва хронология и приличие.
Паноптикумът от събития е главозамайващ, а „засегнатите“ лица – безброй – от Фройд до Тито и Сталин. Освен искряща ирония и самоирония, Светислав Басара ни предизвиква да си припомним наученото, да потърсим нови гледни точки към него, да го поставим дори под съмнение. Този роман показва и чудесното здраве на сръбската литература. Показва и преводаческите умения на Рада Шарланджиева.
Чуйте Рада Шарланджиева в звуковия файл.
"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..
Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg