Добрата литература винаги намира начин не само да ни накара да видим света по нов начин, но и да ни разсмее, пародирайки познатите клишета. В тези мрачни дни сръбският писател Светислав Басара (1953), познат добре на българския читател, ни предлага едно невероятно „пътуване“ през европейската история от времето на Първата световна война, та до наши дни (с акцент все пак върху Балканите), по време на което можем да се заливаме от смях.
Разбира се, описаните събития невинаги са развеселяващи, но Басара умело ги преобръща, като смесва факти и измислица, стига дори до гротеска, служейки си с богат, но пиперлив език, за да разбута закостенелите представи. При това не само по отношение на историческите събития, но и за известни фигури - философи, писатели, политици от началото на 20 век, та до наши дни.
Какво се случва в романа му? Убитият в Сараево Франц Фердинанд диктува от небесните селения на своя посмъртен секретар Бертолд своя поглед към историята - към империите, към големите и малките народи, към различни личности, като при това отказва да спазва хронология и приличие.
Паноптикумът от събития е главозамайващ, а „засегнатите“ лица – безброй – от Фройд до Тито и Сталин. Освен искряща ирония и самоирония, Светислав Басара ни предизвиква да си припомним наученото, да потърсим нови гледни точки към него, да го поставим дори под съмнение. Този роман показва и чудесното здраве на сръбската литература. Показва и преводаческите умения на Рада Шарланджиева.
Чуйте Рада Шарланджиева в звуковия файл.
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg