Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За глобалния свят – преди и сега

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Събитията от последните седмици принудиха глобалния свят да си спомни своите граници – във всякакъв смисъл. А ситуацията ни кара да преосмислим не само дневния си ред, но и понятия като близост, принадлежност и далечно. За съжаление много от нещата, които смятахме за твърде важни се оказаха по-второстепенни, а на преден план се оказаха други приоритети. 

Несъмнено обаче днес тревогата за близките и приятелите е по-осезаема от всякога. А тази тревога е особено силна, когато знаем, че много от нашите роднини и приятели живеят далече зад границите на България и Европа, а пътят помежду ни вече не е на самолет разстояние. 

Тези размисли ми напомниха за една книга на Илия Троянов, която представихме през август 2019 година. Книгата е озаглавена: „След бягството“ и е опит на германския автор с български произход да надникне във вътрешния свят на хората, потърсили живот далеч от корените си. 

Когато светът е глобален и самолетите летят навсякъде – „След бягството“ се четеше по един начин. Прочитът ѝ днес обаче – в миг на пандемия – би бил съвсем различен. Както различно звучат и разговорите ни за емиграцията, гражданите на света и бежанците. 

Едно телефонно интервюто на Дарина Маринова с Илия Троянов от месец август 2019 за книгата му „След бягството“ може би ни дава възможност да проверим и преначертаем границите вътре в себе си и на картата. И да останем с надежда, че когато лошото свърши, ние – човеците с едно или повече отечества, ще знаем нещо ново и важно за живота и за планетата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
авторски моноспектакъл на Силвия Станоева

Дневник от войната

"Дневник от войната" е вторият самостоятелен авторски моноспектакъл на Силвия Станоева. Българската актриса е многократно награждавана за нейната работа в театъра. От 2022 г. живее в Рим. Представлението разказва за любовта на една жена, която живее в Париж по времето на Втората световна война и окупацията на града от нацистите. Войната отключва в..

публикувано на 08.04.25 в 08:45
Неда Спасова

Само ако знаеше Неда Спасова…

Казват, че да си актьор не е лесно, да играеш себе си обаче – е още по-трудно, но и забавно. Четирима артисти чупят общо приетата матрица и излизат на сцената заедно, или поне донякъде, за да чуят зрителите техните откровения, абсурди, житейски ситуации,които всеки от нас е изпитвал, но не е казвал на глас. Без роли и без претенции. Йоанна..

публикувано на 08.04.25 в 08:00

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23