Казват, че парите обичат тишината. А книгите обичат ли тишината – особено в тази ситуация на извънредно положение и изолация. Делово за изкуството – издателят Стойо Вартоломеев коментира за "Артефир":
В книжарниците е много тихо
"София и Пловдив сега сме като два отделни острова... Опитваме се да работим дистанционно. Иначе в книжарниците е тихо... много тихо. Всички книжарници в България са затворени, книгите са сами със себе си, заедно с цялото оборудване, и нашите книжари ги няма. Както е указанието, до 10 работни дни ще бъдат в платен отпуск. След това, ако не отворим, ще трябва да излязат в неплатен отпуск."
Така че – тишината е пълна
"Читателят може да достигне до книгите онлайн. Всички големи издателства, включително и нашето, поддържат онлайн системата. Това е единствената система, която продължава да работи. Единствените книги, които в момента се продават, се продават онлайн. Т.е. приходите, които евентуално влизат в издателските системи, са от продажби от електорнните книжарници. Те не са велики тези приходи. Хората се замислят за бита си, за статуса си, за това, което ги очаква, за тая голяма въпросителна, която стои пред нашето утре. Нормално е човек да избере първо хляба. Въпросът е, че ако това продължи повече време (над 15 дни), във всички случаи ще нанесе големи поражения в целия книжен сектор.
Издателствата са едни възлови системи
"Ние осигуряваме хляб на печатарите, на доставчиците на хартия, освен това на писателите – по Закона за авторското право, на книжарите... И когато няма производство на книги, както е в момента, и е неясно бъдещето, естествено, целият сектор почва да слиза надолу. Аз предвиждам, че този лош сезон ще бъде не по-малко от 3 месеца – говоря за март-април-май – и в този сезон ще има фирми с огромни затруднения."
Този тип криза е нещо ново и необичайно
"Нашето издателство е на 28 години – преживели сме Жан-Виденовото време и други сътресения. Но тази криза е необичайна. Всички сме здрави. Всички ние искаме да работим, но цялата търговска книжарска мрежа не работи. Т.е. не можеш да произвеждаш, да стигаш до клиентите си.
Мислим какво да се направи
"Изчакваме с нетърпение какво ще реши правителството, защото това, което се анонсира, че ще бъдат плащани заплатите 60% в продължение на 3 месеца, за мен е много, ама МНОГО ГОЛЯМ БЛЪФ.
Много е важно нашите икономисти да кажат на кого ще плащат. Защото нашият бизнес, по моя информация, не е в сектора на тези, които ще получат облекчение от държавата. Т.е. ние трябва да се справяме сами. Бъдете сигурни, че ако сега социалното министерство съобщава за 1500 души на ден, които отиват на борсата, след една седмица те ще бъдат много повече...
Първото, което правим веднага, за да защитим системата, е да маркираме слабите пунктове. Най-вероятно ще има намаляване на персонала. Второ, ще намалим, ще редуцираме работното време на служителите, стига да можем да работим.
Естествено, че производството на книги е спряло и то няма да се възстанови скоро, докато не се излезе от тази патова ситуация. Това означава, че дори когато продаваме, ние трябва да разчитаме на собствения си складов ресурс. "Хермес" е голямо издателсто, имаме достатъчно складов ресурс, въпросът е, че перспективата да продаваме книги не е ясно кога ще се случи" – казва издателят Стойо Вартоломеев и допълва, че продължава да очаква едно по-добро утре.
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg