Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телониъс, Паноника, Джон Бийсли, МОНКестра

Джон Бийсли
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Джаз клуб” съдържа пиеси от продукцията “MONK'estra vol. 2” или „Джон Бийсли представя „МОНКестра, издание 2“, албум от 2017 година, който дълго време ще е актуален през третото хилядолетие с различния и модерен прочит на пиесите на Телониъс Мънк, през погледа на аранжора – диригент Джон Бийсли. Тук не става дума за известния американски актьор, а за неговия по-млад съименник, трето поколение музикант John Beasley. Роден е в Луизиана през 1960 година. Майка му е преподавателка по музика и диригент на малки и големи музикални формации. Редовно е имала необходимост от изпълнители на различни духови инструменти и нейният син (и по необходимост) се научава да свири на тромпет, обой, саксофон, флейта, а след това – на барабани и пиано. Навлизайки в професионалното висше музикално общество, Джон Бийсли работи с Фреди Хъбърд, Майлс Дейвис, Джордж Дюк, Даян Рийвс, „Стийли Ден“, Чака Кан. 

По-късно става активен фактор в легендарния институт „Телониъс Мънк“, който днес вече е наречен „Хърби Хенкок“ (?!). Очевидно, склонността към преименуването е присъща и за други географски ширини... Само припомням, че Мънк е най-изпълняваният автор в цялата столетна история на джаз музиката. В срещата ни звучи и неговата пиеса „Паноника“ (Pannonica), посветена на благодетелката Ника Де Кьонигсвартер (Baroness Kathleen Annie Pannonica de Koenigswarter), „добрата фея на джаза“, произхождаща от фамилията Ротшилд, обезнаследена заради проявеното съчувствено благородство към американските джазмени. 

Стоян Гяуров пише за нея: „Сред фауната от странни птици, обитавали планетата на джаза и столицата й Ню Йорк, една от най-странните трябва да е била баронеса Паноника де Кьонигсвартер – жена, любовница и майка, ангел хранител и вездесъщ покровител на борещите се за работа и признание джаз музиканти от 50-те години до смъртта си през 1988. В нейния апартамент умира Чарли „Бърд“ Паркър, тя спасява от затвор Телониъс Мънк и го приютява заедно със семейството му, а кой знае как щяха да свършат Бъд Пауъл, Коулман Хокинс, Бари Харис и безброй други едва кретащи таланти, ако не беше всеотдайната помощ на боготворената от тях и възпята в повече от двайсет композиции Ника…“

Музиката на Телониъс Мънк с оркестър „МОНКестра“ и Джон Бийсли ви очакват. Добре дошли сте.

Джаз клуб - 2 април, четвъртък, 23.00 - 24.00


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55

Лоран Пейи със стилна версия на "Перикола" от Офенбах на сцената в Лиеж

По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..

публикувано на 02.02.25 в 08:05

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12