Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Телониъс, Паноника, Джон Бийсли, МОНКестра

Джон Бийсли
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Джаз клуб” съдържа пиеси от продукцията “MONK'estra vol. 2” или „Джон Бийсли представя „МОНКестра, издание 2“, албум от 2017 година, който дълго време ще е актуален през третото хилядолетие с различния и модерен прочит на пиесите на Телониъс Мънк, през погледа на аранжора – диригент Джон Бийсли. Тук не става дума за известния американски актьор, а за неговия по-млад съименник, трето поколение музикант John Beasley. Роден е в Луизиана през 1960 година. Майка му е преподавателка по музика и диригент на малки и големи музикални формации. Редовно е имала необходимост от изпълнители на различни духови инструменти и нейният син (и по необходимост) се научава да свири на тромпет, обой, саксофон, флейта, а след това – на барабани и пиано. Навлизайки в професионалното висше музикално общество, Джон Бийсли работи с Фреди Хъбърд, Майлс Дейвис, Джордж Дюк, Даян Рийвс, „Стийли Ден“, Чака Кан. 

По-късно става активен фактор в легендарния институт „Телониъс Мънк“, който днес вече е наречен „Хърби Хенкок“ (?!). Очевидно, склонността към преименуването е присъща и за други географски ширини... Само припомням, че Мънк е най-изпълняваният автор в цялата столетна история на джаз музиката. В срещата ни звучи и неговата пиеса „Паноника“ (Pannonica), посветена на благодетелката Ника Де Кьонигсвартер (Baroness Kathleen Annie Pannonica de Koenigswarter), „добрата фея на джаза“, произхождаща от фамилията Ротшилд, обезнаследена заради проявеното съчувствено благородство към американските джазмени. 

Стоян Гяуров пише за нея: „Сред фауната от странни птици, обитавали планетата на джаза и столицата й Ню Йорк, една от най-странните трябва да е била баронеса Паноника де Кьонигсвартер – жена, любовница и майка, ангел хранител и вездесъщ покровител на борещите се за работа и признание джаз музиканти от 50-те години до смъртта си през 1988. В нейния апартамент умира Чарли „Бърд“ Паркър, тя спасява от затвор Телониъс Мънк и го приютява заедно със семейството му, а кой знае как щяха да свършат Бъд Пауъл, Коулман Хокинс, Бари Харис и безброй други едва кретащи таланти, ако не беше всеотдайната помощ на боготворената от тях и възпята в повече от двайсет композиции Ника…“

Музиката на Телониъс Мънк с оркестър „МОНКестра“ и Джон Бийсли ви очакват. Добре дошли сте.

Джаз клуб - 2 април, четвъртък, 23.00 - 24.00


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шедьовър на Бритън на оперната сцена в Брюксел

Интригуващата, енигматична камерна опера на Бенджамин Бритън "Въртенето на винта" се игра през май в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Творбата се счита за един от шедьоврите в оперната литература, създадени след Втората световна война. Световната премиера на"Въртенето на винта" е през 1954 г. в театър "Ла Фениче" във Венеция, представена от..

публикувано на 19.05.24 в 08:15
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58