Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кап. I ранг Васил Данов: Коронавирусът не е предизвикан от биотероризъм

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Възможно ли е наистина коронавирусът да е лабораторно създадено биологично оръжие? Какви са международните разпоредби за т.нар. "биотероризъм". Има ли основания за подобни тревоги в дните на световна пандемия от Covid-19.

На днешния ден през 1975 г. в сила влиза Конвенцията за забрана на разработването, производството и натрупването на запаси от биологично оръжие и токсини, и за тяхното унищожаване. За случаите на нарушаване на конвенцията през тези 45 години и за биологичните оръжия в наши дни за "Нашият ден" говори медийният координатор на Атлантическия съвет на България кап. I ранг Васил Данов.

"Ужасите от Първата световна война, когато след употребата на химически отровни газове умират или ослепяват десетки хиляди хора, принуждават ужасеното човечество да събере учени, юристи, политически и военни дейци. През юни 1925 г. е подписан първият протокол в Женева, който забранява употребата по време на война на задушливи, отровни или други газове или бактеорологични средства. Това е предистория на Конвенцията за забрана на разработването, производството и натрупването на запаси от биологично оръжие и токсини, и за тяхното унищожаване. През Втората световна война не са използвани нито химически, нито биологични оръжия – от страх, че ответният удар може да бъде по-ужасен. Великобритания е инициатор, към нея се присъединяват Съветският съюз и САЩ. Към наши дни са включени 185 държави."

Коронавирусът – биологично оръжие?!

"Ще разберем истината от развитието на вируса. Първоначалните фалшиви информации от Иран и от Русия, че американците са произвели и подхвърлили коронавируса в Китай, се опровергават от развитието на самата пандемия. 

Авторитетни и многобройни учени доказаха и обясниха, че няма как да е изкуствено предизвикана тази пандемия, защото и предишните пандемии и епидемии, повечето тръгнали от Китай, представляват "изтърван" и самовзривил се вирус, тръгнал по естествен път и в следствие на лоша хигиена, ненавременно взети мерки или укривани мерки.

Той не е предизвикан от биотероризъм", категоричен е кап. I ранг Васил Данов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26