Във втория петъчен карантинен епизод от серията неизлъчвани досега концерти от „Аларма Пънк Джаз“ ще ви заведем в южноафриканската провинция КваЗулу-Натал, откъдето са двамата ни гости – Сибусиле К‘аба и Колофело Мпахо (известен повече като Brother Naftali Of The Royal Family). Всъщност, няма да се чудим как да стигнем чак до ЮАР в тези несигурни времена, в които никакъв по-сложен от метро или трамвай транспорт не ни е достъпен…
Защото двамата музиканти бяха тук за цели пет концерта миналото лято. И всичките тези концерти, освен че ги организирахме (ние, „Аларма Пънк Джаз“ на програма „Христо Ботев“, съвместно с платформата Stretch), ги и записахме.
Вече сте слушали мозайка от записи от това турне – от София, Варна, Бургас и Пловдив, но… да, конкретно пловдивският концерт (проведен на 29 юни 2019 г. в „Петното на Роршах“) беше нещо много специално.
Не е лесно в уикенд, в който текат огромен брой шумни увеселителни събития на открито (в разгара хем на лятото, хем на „Пловдив 2019“), да напълниш подземен клуб, предлагайки на публиката тиха и медитативна спиритуална музика за внимателно слушане и съпреживяване, а не за парти. Че и после всички да говорят, че това е бил концертът на годината…
Може би точно поради това Сибусиле и Нафтали свириха повече от два часа и всички тотално загубихме представа за времето… А на следващия ден Иван Хадживеликов от Stretch, откривателят им за България, ги отведе и до Казанлък, за да посетят фабриката за китари „Кремона“, която отвори в неделния ден специално за тях.
А впоследствие Сибусиле стана и вторият голям африкански китарист, притежател на такава китара (подарък от производителите), след носителя на „Грами“ Али Фарка Туре – точно половин век по-късно… Но това е друга, следваща, история.
Предаването, тъй като „Аларма“ е едва 90 минути, е с някои съкращения, но атмосферата на концерта, уверяваме ви, ще я усетите, и още как!
Включете си радиото в 21.30 ч., а ако искате да се сдобиете с новия албум на Сибусиле “Ngiwu Shwabada” (със специалното участие на Нафтали и… на самия Шабака Хътчингс), излязъл в разгара на епидемията, можете да го направите тук, поддържайки сцената, която има нужда от вас, така както вие от нея.
И се гответе за нови срещи от съвместната серия на „Аларма Пънк Джаз“ и Stretch, за които вече гласим дати през ноември.
Концерт на Зорница Иларионова и Божана Павлова под надслов "Огън и страст за цигулка и китара" ще се състои в Българския културен институт в Будапеща на 5 ноември. В продължение на четири дни Зорница Иларионова проведе и Майсторски клас по цигулка у нас. Тя се утвърждава на сцената като солист и камерен изпълнител с участията си в парижката зала..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg