В последните дни певицата Смиляна Захариева, най-мощният глас на планетата, изнася балконски концерти за пловдивчани и родопските й песни огласяват тепетата на Пловдив по вечерно време.
Гласът на Смиляна, „който чупи музикалната техника“ е най-мощния глас на планетата и това не е просто публикация, това е рекорд на Гинес от 2019 - 113 децибела от разстояние 2 метра и половина.
„Изпълних една своя мечта. И дори с това, че можех да афиширам, че съм българка. Навсякъде писах, че освен българка съм и пловдивчанка”, каза тя миналата година.
Когато Смиляна започва да мечтае за рекорд именно за Гинес си го е представяла по един съвсем романтичен начин – как ще пее някъде в Родопите, как ще има кабагайди около нея, но самият изпит е протекъл по съвсем прозаичен начин – в затворено помещение със специална техника и със специални наблюдатели от Гинес.
Сега какво ще прави народната певица – след като е покорила такъв връх като Книгата Гинес.
За нея обаче това е само началото – тя, както и много лекари, психолози и учени смята, че музиката не е само музика – тя е средство за лечение , а защо не – и още нещо. Възможно е родопската песен и една методика на лечение чрез музика да се отразява чисто физиологично и да лекува болести в пълния медицински смисъл.
„Звън на терапия за релакс“, е нарекла певицата тази методика.
Сега не е възможно Смиляна да продължи да експериментира с лекари и учени това, но след време й предстои доста работа по темата как вокалите се отразяват върху човешките органи.
Дали чудото на музиката може да ни помогне? Това не знам. Знам само, че един толкова мощен български глас и жената – негов носител – с безкрайния си човешки оптимизъм могат да помогнат и в тези тревожни времена.
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg