В последните дни певицата Смиляна Захариева, най-мощният глас на планетата, изнася балконски концерти за пловдивчани и родопските й песни огласяват тепетата на Пловдив по вечерно време.
Гласът на Смиляна, „който чупи музикалната техника“ е най-мощния глас на планетата и това не е просто публикация, това е рекорд на Гинес от 2019 - 113 децибела от разстояние 2 метра и половина.
„Изпълних една своя мечта. И дори с това, че можех да афиширам, че съм българка. Навсякъде писах, че освен българка съм и пловдивчанка”, каза тя миналата година.
Когато Смиляна започва да мечтае за рекорд именно за Гинес си го е представяла по един съвсем романтичен начин – как ще пее някъде в Родопите, как ще има кабагайди около нея, но самият изпит е протекъл по съвсем прозаичен начин – в затворено помещение със специална техника и със специални наблюдатели от Гинес.
Сега какво ще прави народната певица – след като е покорила такъв връх като Книгата Гинес.
За нея обаче това е само началото – тя, както и много лекари, психолози и учени смята, че музиката не е само музика – тя е средство за лечение , а защо не – и още нещо. Възможно е родопската песен и една методика на лечение чрез музика да се отразява чисто физиологично и да лекува болести в пълния медицински смисъл.
„Звън на терапия за релакс“, е нарекла певицата тази методика.
Сега не е възможно Смиляна да продължи да експериментира с лекари и учени това, но след време й предстои доста работа по темата как вокалите се отразяват върху човешките органи.
Дали чудото на музиката може да ни помогне? Това не знам. Знам само, че един толкова мощен български глас и жената – негов носител – с безкрайния си човешки оптимизъм могат да помогнат и в тези тревожни времена.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg