Когато говорим за сърце и пандемията от Covid-19, аспектите са няколко. Първият аспект е до каква степен самият инфекциозен причинител – коронавирусът – уврежда сърцето. Тук новините са добри, доколкото Covid-19 сравнително рядко предизвиква миокардит – т.е. пряко засягане на сърдечната функция. Случаите са единични в света. Например в Италия, където е най-голямото огнище в Европа, има само три диагностицирани случая, които са само вероятни, а не абсолютно сигурни, защото не е потвърдена диагнозата с основния метод миокардна биопсия. Това каза в здравната рубрика на "Нашият ден" проф. Пламен Гацов, началник на Клиниката по кардиология във II градска болница - София.
За щастие, коронавирусът не обича много сърцето.
Другият важен аспект – това е до каква степен хората, които се заразяват с коронавирус и имат предварително сърдечно-съдови заболявания, имат по-голям риск за живота. Тук нещата са по-различни.
Хората със сърдечно-съдови заболявания имат многократно по-висок риск да получат усложнения, вкл. и смърт, ако се разболеят и от тази инфекция. Колкото е по-възрастен човек, колкото по-тежко е сърдечното заболяване, толкова рискът е по-голям.
Друг важен аспект. Какво става при хората, които вече имат хронично сърдечно заболяване, но то е стабилизирано и би трябвало да имат периодични прегледи и консултации. Тези хора не могат да останат без наблюдение от кардиолозите си. Тяхното поведение, независимо че са стабилни, трябва да бъде активно, що се касае до връзката с кардиолога. Всички, които приемат стандартни медикаменти, нека продължат да си ги вземат в съответните дозировки.
За съжаление, в големите огнища на Covid-19 пациентите, притеснени, че могат да се заразят в болнично заведение, избягват да ходят при лекар и в болница, което затруднява тяхното лечение и води до усложнения. Особено при остри състояния, какъвто е острият миокарден инфаркт.
Изключително важно е хората да не бъдат стресирани повече от необходимото, що се касае до опасността от тази инфекция. И това да ги направи неактивни спрямо техните заболявания и по този начин да ги изложи на по-голям риск, включително и по-голяма смъртност.
Оказва се, че хората, болни от Covid-19, са постъпили в болница в Италия със симптоми на остър миокарден инфаркт. В немалък процент от случаите всъщност имат т.нар. "стрес индуцирана кардиомиопатия". Те нямат на коронарните си артерии съществени промени, но имат подобно на миокарден инфаркт състояние, предизвикано от стрес.
Така че нека не плашим хората повече, отколкото е необходимо, за да не увеличим техните сърдечни проблеми – каза проф. Пламен Гацов, началник на Клиниката по кардиология във II градска болница - София,
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg