Във времето на социална изолация, когато театрите са спуснали завеса, Малък градски театър „Зад канала“ започна да излъчва онлайн избрани спектакли от репертоара си през годините, които вече не са в актуалния афиш.
Поредицата започна на 5 април със спектакъла „Дама Пика“ от 2010 година – постановката е на Бина Харалампиева по едноименната повест на А. С. Пушкин, а драматизацията – на Юрий Дачев.
Спектакълът „Дама Пика“ е носител на две награди „Аскеер“ – за поддържаща мъжка роля на Филип Аврамов и за музиката на композитора Асен Аврамов. За същото отличие са номинирани Александър Кадиев за изгряваща звезда и Петя Стойкова за сценографията си. За работата си по „Дама Пика“ режисьорката Бина Харалампиева е носител на „Златна муза“.
Следващите заглавия, които ще бъдат излъчени онлайн, ще бъдат качвани в интернет през няколко дни. Това са спектаклите „Когато дъждът спря да вали“ – дебют в театъра на кинорежисьорката Зорница София (2013 г.), „Лив Щайн“ от Нино Харатишвили под режисурата на Крис Шарков (2015 г.) и „Човекът, който искаше“ (2016 г.) – постановка на проф. Маргарита Младенова.
Записите ще са достъпни на фейсбук страницата на театъра и в неговия канал в YouTube безплатно.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg