Във време на всеобщ страх от болестта, която предизвика пандемия, преситеният от информация съвременен човек вероятно се замисля при отговора на този въпрос. Едва ли наистина го познаваме в такива детайли, каквито ни разкрива Бил Брайсън в книгата си „Тялото. Наръчник за употреба“. С присъщото си чувство за хумор, което читателите познават от няколкото негови книги, преведени вече на български, глава по глава той описва непознати факти за нашите тела. Започва от кожата и косата, пише за мозъка и главата, устата, гърлото, сърцето, белите дробове, стомаха и т.н., като не пропуска имунната и нервната система, различни болести...
Това не е учебник, въпреки че Брайсън се базира на задълбочени проучвания и книгата му е изпълнена с цифри и различни медицински случаи, например. По-скоро е интересен и познавателен разказ за съвършенствата и несъвършенствата на тялото ни, написан талантливо и увлекателен за четене.
Неприятно впечатление обаче прави сгрешеният превод на името на Самюъл Пийпс (преведен като Пепис), при положение че „Дневник“-ът му беше издаден още през 1997 г. от „Народна култура“. Такова недоглеждане и на преводач, и на редактор поставя под съмнение прецизността в такава книга, препълнена с факти и имена, книга, която не го заслужава, тъкмо напротив.
Чуйте Темз Арабаджиева за книгата.
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg