Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гениалността не бива да се отбелязва

Театралният режисьор Минчо Събев за епохите, личностите и сцената

Минчо СъбевМинчо Събев е един от най-прочутите български театрални режисьори с над 80 постановки на провинциална сцена у нас. Съдбата го свързва и с радиотеатъра на БНР, който съхранява в ефирната си сцена над 50 спектакъла под неговата режисура. 

Днес режисьорът разделя живота си между България и Канада и във времена на криза и пандемия приема ролята на Главен герой в „Нашият ден“. С някои уговорки, разбира се – трудно е за един професионалист като Събев да застане на сцената и да приема овациите. 

Моноспектакълът на Минчо Събев е повече от завладяващ: от съдбовната среща с проф. Кръстьо Мирски, през обучението по режисура в Санкт Петербург (тогава Ленинград) и плеядата звездни личности, с които работи и от които се учи. Сред тях са: преподавателят му Г. А. Товстоногов, актьорът и режисьор Инокентий Смоктуновский, актрисата Татяна Доронина… Българският режисьор разказва за срещата си с Владимир Висоцки, докато заедно със слушателите прави утринна гимнастика в радиоефир с незабравимата песен на барда.

Коя е любовта на живота на театралния режисьор Минчо Събев, на какво е научил и как е възпитал синовете си, къде е духът на професионалния български театър и кой е следващият спектакъл под режисурата на Минчо Събев – чуйте още в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24