Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неверни данни за 9 милиона лева в доклад по "Натура 2000"

Снимка: БГНЕС

Как бихте постъпили, ако работите на бюро и от вас поискат да изготвите доклад за състоянието на околната среда и застрашените видове по "Натура 2000"? Възможно е да потърсите съществуваща, макар и стара, информация по темата и да я препишете, за да изпълните поставената ви задача.

От документите, подадени от България до Европейската агенция по околната среда, излиза, че точно това е било направено. От Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН са сигнализирали МОСВ, че: "През този период (2013-2018), въпреки наличните за целта средства, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) не успяха да организират необходимите дейности за мониторинг на биоразнообразието за целите на националното докладване по чл. 17 на Директива за местообитанията пред Европейската комисия."

Преди дни Европейската комисия обяви, че може да съди България за неспазване на задълженията по договорите.

Стоян БешковА как би трябвало да изглеждат докладите по директивата за местообитанието и за дивите птици?

"Трябва да се предостави мониторинг и научна дейност – за всеки вид и всяка зона – каза в предаването "Нашият ден" доц. Стоян Бешков, зам.-директор на Националния природонаучен музей към БАН. 

Не може едни чиновници, които седят зад едни бюра, да пишат доклади, без да познават видовете, техните обитания, да попълват едни формуляри и таблици – тази порочна практика трябва да се прекрати. Още повече, че имаше достатъчно средства, а не е ясно къде отидоха.

Научната общност настоява за ясни и прозрачни правила и няма да участва в маскаради. Да бъдем канени накрая, за да дадем легитимност на едни усвоени от някого средства."

Става въпрос за 9 милиона лева, изплатени с парите на данъкоплатците от ЕС, по данни на независимата общоевропейска медийна мрежа Euractiv.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40