Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Нейков:

Осигурителната система е затворена врата за хората със свободни професии

Иван Нейков
Снимка: БГНЕС

Самоосигуряващите се лица си плащат данъците всеки месец. Но в днешната тревожна икономическа ситуация са буквално в безизходица. Онази обществена група от хора на изкуството, майстори и занаятчии, частни учители, журналисти на свободна практика... Тези, които си изкарват хляба сами, но нямат свои фирми и не са част от обществени институции, а в момента са изключени от социалното подпомагане.

Как самоосигуряващите се българи да преодолеят икономическите препятствия – бившият социален министър, сега директор на Балканския институт по труда и социалната политика, Иван Нейков очерта ситуацията в "Нашият ден".

"Самоосигуряващите се лица са една специална група от работната сила в България. Тука влизат много хора със свободни професии, специалисти с висока квалификация, хора, които полагат физически труд... Самоосигуряващите се лица далеч не са изключение от българския пазара на труда. Особеното при тях е, за разлика от осигурените на трудов договор, е, че има разлика в задължителното осигуряване. Те задължително се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По желание – могат и за общо заболяване и майчинство. 

При самоосигуряващите се липсва осигурителният риск безработица. Преди години това минаваше за бонус. Но в днешната ситуация на взривообразно нарастване на безработицата се оказва, че минусите са повече от плюсовете. Тези десетки хиляди хора естествено си задават въпроса "На нас някой ще ни даде подкрепа, когато станем безработни?." 

Хората със свободни професии са в безизходица

"За тях законът не предвижда да се осигуряват за безработица, а заедно с това е дадена възможност да бъде създадена от бизнеса опция за доброволно осигуряване за безработица. Но бизнесът не е създал нито едно такова дружество, където един художник, един артист... да отиде да се осигурява за безработица. Затова тези професии са в безизходица в момента и от гледна точка на подкрепа за тях те нищо не могат да очакват по линия на обезщетения за безработица."

От гледна точка на осигурителната система – за тях вратата е затворена

"В тази ситуация би трябвало, ако се прецени и ако те представят своите интереси за разглеждане, държавата да търси възможност за инцидентна ad hoc подкрепа за тези самоосигуряващи се лица, които не могат да упражнят своята дейност – в голяма степен заради наложените ограничителни мерки.

Единствената опция за хората, които се самоосигуряват, е да бъде направена спешна промяна в Кодекса за социално осигуряване, като се предвиди осигуряване на тези хора и за осигурителния риск безработица." акцентира Иван Нейков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17