Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неизлъчван концерт на Деян Илиич от Eyot тази вечер в „Аларма“

4
Деян Илиич и диригентът на „Аларма Пънк Джаз“ Цветан Цветанов.
Снимка: Владислав Христов

Извънредната ни карантинна петъчна серия от неизлъчвани досега в ефир концерти от фестивала „Аларма Пънк Джаз“ на програма „Христо Ботев“ продължава. И след като през последните четири седмици музикално се разходихме до Гана, ЮАР, Индия и Нова Зеландия, сега рязко се връщаме с последния полет до Балканите (докато все още можем) – с един от знаковите пианисти на сръбската нова вълна в джаза. Деян Илиич е гостувал на „Аларма Пънк Джаз“ с квартета си Eyot четири пъти (все в Първо студио на БНР) – през 2011, 2015, 2017 и 2018 г. – последния път, за да честваме общ рожден ден – „10 години Eyot + 10 години „Аларма“. Eyot от Ниш, наричани често „Нирвана на европейския джаз“, които за последното десетилетие обиколиха почти целия свят и записаха албуми при Джим Бар от Portishead и Стив Албини, са познати у нас още с участията си на Джаз фестивала в Банско, „Джаз Перелик“ и Wrong Fest.

Миналата година, непосредствено след излизането на соловия албум на лидера на квартета Деян Илиич „DYAD”, се зароди и идеята за минитурне от три концерта в България – съответно в Концертното студио на Радио Благоевград, в Първо студио на БНР в София и в Първо студио в Радио Пловдив. Първите два вече ги слушахме по програма „Христо Ботев“ миналия май – в „Аларма“ от Радио Благоевград и на живо в „Контемпо“ пряко от Първо студио в София. Спомняте си, нали?...



С водещия на „Контемпо“ Милен Панайотов многократно сме работили заедно и често сме си обменяли идеи. Също така, можем да кажем, че сме „стажували“ при него през годините – припомняме, че няколко години преди „Аларма Пънк Джаз“ във Второ, а после и в Първо студио имаше едни чудесни „околополунощни“ джаз концерти с публика на живо, организирани от Милен като продължение на предаването му „Спонтанни инвенции“. Та, за да избегнем една мракобесна по тоталитарному, донякъде своеволна и недообмислена (но предвидливо никъде непротоколирана писмено) забрана от онези тъмни месеци, наложена ни от ситските лордове и касаеща прякото излъчване на концерти във времето на „Аларма“, ние „спазихме закона“, излъчвайки на живо брилянтния концерт на сръбския композитор и джазов виртуоз… не в „Аларма“, а в „Контемпо“, шегувайки се, че това е „Контемпо Пънк Джаз“. Чудни времена бяха, с концерти на живо в ефир – любим формат и на публиката в студиото, и на радиослушателите… Надяваме се скоро да се върнат. А тук ви предлагаме и интервюто на Милен Панайотов с Деян Илиич в „Контемпо“ (превод в ефир, със своя пезант-сръбски – Цветан Цветанов) непосредствено преди концерта.



Този концерт обаче вече сте го слушали. А довечера от 21.30 ч. ви предлагаме още един, който не е звучал в ефир досега – третия, заключителен за минитурнето на Деян, организиран на 16 май 2019 г. в партньорство с Петър Салчев в Радио Пловдив и записан от екип на „Външни предавания“ на БНР в лицето на незаменимите Иван Аланджийски и Кирил Иванов. Този концерт ще звучи в първата част на предаването. Но вие останете с нас до 23 часа, защото след концерта ще включим и самия Деян Илиич, с когото се чухме по-рано днес. Той разказва за текущото извънредно положение в съседна Сърбия (малко по-тежко и рестриктивно от нашето), но и за по-хубави неща, които предстоят до януари 2021 г. Някои от тях, между другото, вече от няколко дни са факт… Изненада-изненада: още нова музика от Деян за първи път в българския ефир ви очаква довечера.

Петък вечер, 17 април 2020 г., 21.30 – 23.00 часа по програма „Христо Ботев“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05