Като възпоменават събитията, станали през Страстната седмица, вярващите стават съпричастни към тях и ги съпреживяват в съответните църковни служби.
Всъщност от четвъртък вечерта, т.е. от снощи, започват службите за Разпети петък. Четенето на дванадесетте Евангелията, описващи страданията на Спасителя, припомнят времето на Христовото разпятие. След прочитането на петото Евангелие в центъра на храма се изнася светият Кръст, а тялото на Христос е приковано на него, а както е казано в евангелския разказ, от двете Му страни са поставени фигурите на св. Богородица и на св. Йоан Богослов. До края на службата вярващите се покланят пред тях.
Днес е единственият ден в годината, когато през деня не се служи Света литургия, защото в този ден Сам Господ принася Себе си в жертва, а се извършва богослужение, по време на което се четат Царските часове. Това са различни библейски четива, в които се говори за Разпятието. Преди началото на службата на специално издигнато място в средата на храма се издига „гробът“ Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя светата Плащаницa, която представлява плат с изображението на положения в гроба Син Божий, а върху Плащаницата се поставят Евангелието и Кръстът. Християните пристъпват към Гроба Христов и се покланят на плащаницата, като символично преживяват момента на смъртта и погребението на Спасителя.
Вечерта се отслужва Опелото Христово. Песнопенията са посветени на страданията и смъртта Христови. На Разпети петък вечерта Опелото Христово е всъщност първата служба на Велика събота. В края на богослужението обикалянето на храма символизира погребалното шествие, съпровождащо към гроба Христос. Християните преминават на входа на храма под св. Плащаница, за да отдадат почит и свещениците я прибират в олтара.
В храма „Св. София“ са спазени противоепидемичните мерки за ограничаване разпространението на коронавируса.
Светата плащаница беше изнесена на своеобразния гроб пред храма. Вярващите нямат достъп до нея и няма опасност да се заразят, чрез целувание на Светата плащаница. Всички могат да се поклонят на светинята, но при спазване на мерките за сигурност – каза Анна-Мария Кръстева.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg